Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Na jaké země míří nejvyšší Trumpova cla

7:10
7:10

Poslechněte si tento článek

Vysoká cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou změnit nastavení mezinárodního obchodu, budovaného po 2. světové válce. Míří v prvé řadě proti Číně a Evropské unii, ale také proti spojencům v Asii v čele s Japonskem a Jižní Koreou.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Prezident Donald Trump po vyhlášení zvýšených cel na zahradě Bílého domu

Článek

Trump vyhlásil drastické zvýšení cel na dovážené zboží do Spojených států pro více než 150 zemí světa včetně Česka. Tarify jsou odstupňovány a pro některé země budou nižší, pro jiné násobně vyšší.

ZÁKLADNÍ SAZBA

Trump tvrdí, že celý svět jeho zemi okrádá, protože profituje z nevyvážené výměny zboží, z níž inkasuje podle něj více než Američané. Pro všechny státy včetně malých ostrovních zemí proto vyhlásil takzvané základní clo ve výši 10 procent. To začne platit od soboty.

Mezi zeměmi, jichž se to týká, jsou významné ekonomiky jako Velká Británie, Brazílie, Austrálie, Turecko, Kolumbie, Saúdská Arábie či Spojené arabské emiráty.

Všechny vesměs cla odsoudily jako neopodstatněná až nepřátelská, ale reakce se různí. Britové se například snaží vyjednat novou obchodní dohodu s USA, jež by dopady zmírnila. Australský premiér Anthony Albanese zase prohlásil, že nová cla nejsou něco, co by udělal přítel, nicméně jeho země nezareaguje recipročně, a tudíž neodpoví stejnou sazbou.

ZVÝŠENÁ SAZBA

V další kategorii se ocitlo šest desítek států včetně Česka, jež Trump nazval těmi nejhoršími zlořády či pachateli, a proto jim vyměřil vyšší cla. Na mysli má hlavně Čínu a Evropskou unii. Sazby začnou platit příští středu 9. dubna.

Čína

Vůbec nejvyšším clům budou čelit čínští vývozci. Trump jim stanovil sazbu 54 procent za to, že Čína podle něj manipuluje s měnou a zavádí neférové obchodní bariéry. Už z dřívějška přitom pro čínské zboží platí sazba 20 procent.

K tomu Trump podepsal výnos, jimž zbavil drobnější balíčky z Číny a Hongkongu dosavadního osvobození od daně. Kromě toho, že si američtí spotřebitelé připlatí, to bude mít dopad na e-shopy v čele s čínskými giganty Temu a Shein. Podle některých analytiků tím budou čelit přísnějšímu dohledu, a nakonec by mohlo dojít i na jejich zákaz v USA.

Evropská unie

„Zvýšíme sazby Evropské unii. To jsou velice tvrdí obchodníci. Myslíte si, že Evropská unie je velmi přátelská, jenže nás odírají. Je to smutné, je to trapné,“ prohlásil Trump a stanovil Unii cla ve výši 20 procent, přičemž auta dovážená z EU budou mít sazbu ještě vyšší.

Americký prezident opakuje, že jeho země ze vzájemného obchodu získává ročně o 300 miliard dolarů (sedm bilionů Kč) méně než unijní blok. Tak tomu ale není. Trump nadsazuje už zápornou bilanci v obchodě se zbožím, přičemž vůbec nezapočítává obchod se službami, v němž jsou USA v plusu.

V součtu byl předloni americký deficit šestkrát nižší, než tvrdí Trump. A ekonomové se shodují, že začínat celní válku kvůli schodku, který nepředstavuje ani procento amerického HDP, je zbytečné. Navíc přes 70 procent amerického importu do EU je od daně osvobozeno a podle Světové obchodní organizace činí průměrná unijní sazba jen 2,7 procenta.

Evropská unie se na nová cla chystá reagovat adekvátně. Svou odpověď teprve vyhlásí. Připravované scénáře ale pracovaly i s variantou zpoplatnění služeb od amerických poskytovatelů, třeba platebního PayPalu.

Objem českého vývozu do Ameriky není velký. Dopady ale budou významné. Přijdou nepřímo přes Německo, které je naopak významným obchodním partnerem USA.

Další země

Trump vystoupil tvrdě i vůči asijským spojencům. Japonští exportéři mají platit clo 24 procent, jihokorejští 25 procent, a tchajwanští dokonce 32 procent.

O Japoncích Trump prohlásil, že poškodili americké výrobce aut, což se může vztahovat i na Jihokorejce se silným autoprůmyslem. Tchaj-wan zase obvinil z toho, že Američanům sebral výrobu počítačových čipů. Předně jde o firmu TSMC.

Velkými výrobci těchto polovodičů jsou ovšem vedle Číňanů také Japonci a Jihokorejci.

Vysokou sazbu 49 procent vyměřil Bílý dům rovněž dvěma zemím, v nichž se vyrábějí levné oděvy – Kambodži a Thajsku (36 procent).

Na dovoz z Vietnamu, který profitoval z přesunu části produkce z Číny poté, co jí Trump během svého prvního volebního období v letech 2017 až 2021 zvýšil cla, nyní uvalil sazbu 46 procent. I přestože vietnamská vláda nabízela americké vládě ústupky. Třeba v podobě schválení dohody o zavedení internetové služby Starlink, vlastněné Trumpovým spolupracovníkem Elonem Muskem, a navzdory tomu, že prezidentova rodinná firma Trump Organization domlouvá mnohamiliardové investice do golfových resortů, hotelů a dalších nemovitostí ve Vietnamu.

ZVLÁŠTNÍ SAZBY

Auta

Prakticky s okamžitou platností – od 3. dubna 6:01 SELČ – navíc začalo platit clo 25 procent na veškerý dovoz aut do USA, včetně těch z Evropy.

To je tvrdá rána pro německé producenty v čele s Volkswagenem, který v USA vyrábí jen každé páté prodávané auto, takže 80 procent dováží. Utrpí i němečtí Mercedes-Benz, BMW a Porsche, ale také korejské Hyundai a Kia, jež importuje 65 procent svých amerických prodejů. Byť značnou část flotily vyrábějí v Mexiku.

Trump navíc avizoval, že začátkem května zavede také vyšší cla na autodíly. To by se dotklo českých výrobců ještě víc.

Ocel a hliník

Trump také dříve vyhlásil zvýšená 25procentní cla i na dovoz hliníku a oceli. Ta platí už od 12. března.

Kanada a Mexiko

Vůči oběma sousedním zemím, s nimiž se americký prezident pustil po nástupu do funkce do křížku jako první, zatím nadále platí pozastavení navyšování sazeb u zboží, na něž se vztahuje vzájemná obchodní dohoda USMCA.

Venezuela

Od středy platí také nové pravidlo vztahující se k Venezuele. Kdokoliv od ní nakoupí plyn nebo ropu, bude při obchodování se Spojenými státy čelit celní sazbě 25 procent.

Výběr článků

Načítám