Článek
Jediný člen představenstva PA Exportu Štěpán Sádecký v oznámení zaslaném soudu úpadek zdůvodnil tím, že na konci srpna krachla jednání s investory dvou elektráren v Pákistánu, jejichž výstavbu v hodnotě 300 miliónů dolarů (5,3 miliardy korun) měla tato firma jako generální dodavatel na starost.
Neúspěšná podle Sádeckého byla také jednání PA Exportu s ministerstvem financí a bez odezvy prý zůstala i žádost adresovaná premiérovi Janu Fischerovi, ve které PA Export navrhoval vytvořit společnou komisi, která by se problematické projekty v Pákistány pokusila vyřešit.
Za dvojici ztrátových projektů v Pákistánu bude muset státní pojišťovna Egap nyní zaplatit přes miliardu korun. Mluvčí Egapu Vlastimil Nesrsta řekl, že k platbě pojišťovnu vyzvala státní Česká exportní banka a HSBC Bank. Tyto banky totiž poskytly záruky na financování pákistánských projektů.
"Případné vydání rozhodnutí o úpadku společnosti PA Export by přitom s největší pravděpodobností znamenalo další ztráty v řádech sta miliónů korun pro Egap, a to vzhledem k její angažovanosti v ostatních obchodních případech realizovaných společností PA Export," stojí v dopise PA Exportu adresovaném předsedovi vlády. Nesrsta potvrdil, že Egap pojistil několik dalších zahraničních projektů PA Exportu.
Nekalé podnikání
Soud zahájil insolvenční řízení s PA Exportem letos v polovině června. Společnost Siemens Engineering v insolvenčním návrhu své pohledávky po lhůtě splatnosti vůči PA Exportu vyčíslila na takřka 130 miliónů korun. Pohledávky prý souvisejí právě se zakázkami PA Exportu na stavbu dvou elektráren v Pákistánu. Poté své pohledávky přihlásilo několik dalších věřitelů.
Sádecký na konci června podal kvůli výstavbě elektráren v Pákistánu trestní oznámení. Policie by podle něj měla prošetřit aktivity ČEB a HSBC Banky vůči PA Exportu. V trestním oznámení Sádecký banky podezřívá, že se snažily přimět PA Export k převodu těchto pákistánských projektů na firmu BTG Energy. Představenstvo ČEB, která se na financování stavby elektráren Balloki a Muridke podílí, tehdy v prohlášení uvedlo, že se k tomuto obvinění nemůže vyjádřit, protože je vázáno bankovním tajemstvím.
Firmu Škodaexport loni od státu koupila za 210 miliónů korun společnost ČKD Group a přejmenovala ji na PA Export. Nový majitel chtěl ale akvizici státu vrátit, protože prý byl v kupní smlouvě uveden v omyl. Problém údajně spočíval hlavně v projektech v Pákistánu, na kterých prý Škodaexport prodělával, protože ceny byly podhodnocené. ČKD Group následně od privatizační smlouvy jednostranně odstoupila. Požadavek na vrácení této společnosti státu MF odmítlo a na platnosti smlouvy i nadále trvá.