Článek
Teplárenská se podle zdůvodnění snaží držet ceny tepla na nižší úrovni, „musí ovšem zohledňovat vývoj cen paliv, emisních povolenek, zvyšování nákladů na provoz i údržbu, vysokou míru inflace“.
Čtenář Práva, který na zdražení poukázal, se zdůvodnění podivil. „Například se tam nepíše, že letos výrazně klesla cena plynu, kterou Pražská teplárenská využívá ve špičkách, kdy musí zapínat plynové zdroje,“ uvedl. Stěžoval si, že za dva roky stoupla cena tepla v Praze o polovinu.
Pavel Maďar z Pražské teplárenské Novinkám sdělil, že výroba tepla pro Prahu závisí na plynu jen nepatrně, jde asi o 2,5 procenta z celkových dodávek. „Vliv snížení ceny plynu má na celkovou cenotvorbu Pražské teplárenské tedy jen částečný dopad, který se pro rok 2024 projevil v podobě mírného poklesu variabilní složky ceny. Proti tomuto poklesu jde však výrazný nárůst ostatních nákladů, které jsou ve svém důsledku příčinou celkového nárůstu průměrné ceny o šest procent,“ uvedl Maďar.
Z plynu ze skládky vyrábějí v pražských Letňanech teplo a elektřinu
Oproti tomu společnost Teplo pro Prahu podle Miroslava Vránka z Pražské plynárenské v některých lokalitách zachová letošní cenu, v některých dokonce mírně zlevní. V místech, kde kupuje teplo od Pražské teplárenské, ale musí respektovat její ceníky, sdělil Vránek.
Pražská teplárenská využívá jako zdroj mělnickou teplárnu nebo malešickou spalovnu Pražských služeb, jež ovládá hlavní město. Spalovna ročně z pražských odpadků vyrobí zhruba 850 TJ tepla. „Pražské služby o ceně nerozhodují. Cena tepla, kterou vyrobí a dodá ZEVO (Zařízení energetického využití odpadů) Malešice, je pevně stanovena smlouvou na dodávku tepla s Pražskou teplárenskou a platí vždy rok,“ sdělil Právu mluvčí městské firmy Alexander Komarnický.
Město zasáhnout nemůže
Situaci nemůže ovlivnit podle radního Zdeňka Kováříka (ODS) ani hlavní město, protože svůj podíl v Pražské teplárenské zobchodovalo v roce 2017 právě za ovládnutí Pražských služeb. I vliv společnosti Teplo pro Prahu je podle něho malý, zatím hluboce minoritní. „Praha není přímým dodavatelem konečného klienta. Nemůžeme to zásadně ovlivnit, protože vlastně nevstupujeme do přímého vztahu s drtivou většinou klientů,“ řekl Novinkám Kovářík.
Cena tepla se zvedat neměla i kvůli státní podpoře teplárnám ve výši 17 miliard korun. Peníze měly teplárenské společnosti následně promítnout do snížení cen tepelné energie pro zákazníky, vláda ale loni schválenou podporu v říjnu zrušila.