Článek
Od loňského května snížila Pražská plynárenská prodejní ceny plynu už počtvrté. Dodavatel za tu dobu snížil neregulovanou (obchodní) složku ceny plynu v průměru o 44 procent. Po započtení regulované složky ceny, kterou Energetický regulační úřad pro letošní rok zvýšil, činí sleva 24 procent. U obchodní složky elektřiny činí meziroční snížení ceny v průměru 26 procent, se započtením regulované složky pak devět procent.
Díky snížení ceny domácnost, jež plynem vaří, ohřívá vodu i topí a její průměrná spotřeba je 11 megawatthodin (MWh) ročně, ušetří oproti současným cenám platným do konce února zhruba dva tisíce korun ročně, uvedl dodavatel jeden z modelových příkladů.
V případě elektřiny u nejběžnější distribuční sazby D02d s roční spotřebou 2,5 MWh ušetří domácnost za rok přibližně 1500 korun v porovnání se současnými cenami.
Ceny energií na trhu klesají, část dodavatelů upravuje nabídky
Pražská plynárenská patří k největším dodavatelům energií na českém trhu. Podle dat Operátora trhu (OTE) měla k lednu letošního roku přibližně 356 tisíc odběratelů plynu. Elektřinu pak dodávala bezmála do 67 tisíc odběrných míst.
Společnost v předloňském roce zaznamenala zisk po zdanění 639,8 milionu korun. Meziročně si tak polepšila téměř o 19 procent. Ještě výrazněji stouply tržby podniku, a to z předloňských 17,1 miliardy korun na 32,5 miliardy korun.
Ceníky od začátku letošního roku postupně snižují i další dodavatelé. Společnost ČEZ od poloviny února zlevnila své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za MWh. V řádu stokorun za MWh zlevnilo plyn letos také Innogy, E.ON nebo Epet. Někteří dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.
Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent.