Článek
Průměrný plat v Česku se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za leden až září loňského roku zvýšil proti stejnému období roku 2003 o 6,7 procenta na 17 418 korun. Téměř dvě třetiny zaměstnanců však mají plat daleko nižší, než je celorepublikový průměr.
Mzdy se ale všem zaměstnancům nezvyšovaly stejně. Zatímco v Praze vzrostly v průměru o 6,1 procenta, nejvíce si polepšili lidé v Olomouckém kraji, kterým se zvýšily mzdy o 8,2 procenta.
Obyvatelé Prahy, jejichž příjmy jsou vysoce nadprůměrné, mají však i daleko vyšší výdaje, protože oblast hlavního města je nejdražší lokalitou v Česku. Navíc statistika znázorňující výjimečnost Prahy je i poněkud zkreslující.
"Zahrnuje totiž všechny podniky, včetně silných zahraničních investorů, které mají v Praze sídla, své výrobní a jiné aktivity však většinou mají mimo ní," řekla Právu Jana Bondyová z ČSÚ. V údajích za Prahu pak podle ní figurují například všichni zaměstnanci energetické společnosti ČEZ, kteří přitom pracují na elektrárnách rozesetých po celé republice.
Nejlépe platí zahraniční firmy
Nejlepší platové podmínky nabízejí v celé ČR většinou velké firmy se zahraničním kapitálem, které se zabývají finančnictvím, dopravou či obchodem. Růst mezd je však již dlouhodobě rychlejší u manažerských než dělnických profesí. Více než dvě třetiny zaměstnanců tak vydělávají pod hranicí průměrného platu.
Lidé zaměstnaní v letecké dopravě patří vedle odborníků na výpočetní techniku k nejlépe placeným v Praze. Podle ČTK si výpočetní technik zaměstnaný v Praze za devět měsíců loňského roku vydělal v průměru 47 566 korun měsíčně, zatímco letecký pracovník si přišel na 39 081 korun. Přes třicetitisícovou hranici se dostali ještě finančníci a lidé vyrábějící rádia, televizory a telefony.
Na druhém konci pomyslné stupnice jsou koželuhové se mzdou 10 700 korun, a to i navzdory meziročnímu růstu o deset procent. Lukrativní není ani práce v zemědělství či výrobě nábytku.
Mzdy porostou i letos
Podle dosavadních výsledků kolektivního vyjednávání porostou mzdy ve firmách i v letošním roce zhruba o šest procent. Například Metrostav se ve smlouvě zavázal k růstu průměrné mzdy o 6,5 až sedm procent, ČEZ ke zvýšení o šest procent, upozornila včera ČTK. Jasno ještě nemají v Českých aeroliniích a Českých drahách, kde se stále vyjednává.
Ve srovnání se starými členy Evropské unie jsme tak jen chudí příbuzní. Například v sousedním Rakousku činí průměrná hrubá měsíční mzda asi 2500 eur, je tedy téměř pětkrát vyšší než v Česku.