Článek
Na investice je v pražském rozpočtu vyčleněno asi 22,29 miliardy korun, dalších zhruba 14 miliard korun město převede z investičních peněz nevyčerpaných v letošním roce. Opozice neuspěla s žádným ze svých návrhů a rozpočet nepodpořila.
Běžné, tedy provozní výdaje města budou asi 91,2 miliardy korun. Největší podíl na nich mají peníze na dopravu, a sice 30,28 miliardy korun, z nichž většina půjde na provoz MHD.
Druhou nejnákladnější rozpočtovou kapitolou v běžných výdajích je podle rozpočtu školství s částkou 28,43 miliardy korun. Asi 5,94 miliardy korun půjde do zdravotnictví a sociální oblasti a přes tři miliardy na městskou infrastrukturu i na bezpečnost. V investicích půjde nejvíce peněz do dopravy, a to 9,3 miliardy korun.
Na druhém místě je městská infrastruktura, do níž z celkové částky 21,32 miliardy poputuje asi 2,88 miliardy korun. Do kultury a cestovního ruchu plánuje magistrát investovat 1,86 miliardy a do školství necelou miliardu.
Opozice zůstala nevyslyšena
Mezi největší plánované investice patří kromě metra dostavba torza budovy na Palmovce na sídlo Evropské agentury pro kosmický program (EUSPA), rekonstrukce Libeňského mostu, stavba dopravního terminálu na smíchovském nádraží, pokračování rekonstrukce a dostavby Průmyslového paláce na Výstavišti, rekonstrukce Divadla na Vinohradech, dokončení Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5, stavba tramvajových tratí na Václavském náměstí a v Malešicích nebo nový pavilon ledních medvědů v zoo.
Zástupci opozičních stran ANO a Praha Sobě v diskusi přednesli řadu pozměňovacích návrhů, z nichž žádný zastupitelé neodhlasovali. ANO navrhlo například posílení fondu rozvoje dostupného bydlení o půl miliardy korun. Praha Sobě pak chtěla více peněz na dopravní projekty nebo financování již připravené miliardové rekonstrukce budov od architekta Karla Pragera v areálu Emauz, ve kterých sídlí městský Institut plánování a rozvoje. Kovářík k tomu řekl, že náklady na rekonstrukci jsou příliš vysoké a jedná o dosažení akceptovatelné ceny.
Pro letošní rok má město schválený rozpočet s příjmy 105,8 miliardy a výdaji 109,4 miliardy korun. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu. Na investice bylo vyčleněno zhruba 21,32 miliardy korun. V Praze vládne koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN. V opozici je ANO, Praha Sobě a SPD. Žádná z opozičních stran dnes rozpočet nepodpořila.