Hlavní obsah

Pracujícím důchodcům se krátí čas na slevu v příští výplatě

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Od ledna nemusejí pracující lidé s nárokem na penzi platit sociální pojištění. Poprvé se to projeví ve výplatě, kterou dostanou v únoru. Ale jen když se přihlásí. Na doložení potřebných dokladů za leden jim tudíž zbývá už jen pár dnů, jinak musí zpětně žádat o vrácení přeplatku. Změna se týká zhruba 200 tisíc lidí. Na slevu mají nárok i podnikající senioři.

Foto: Profimedia.cz

Článek

„Dokumenty je ideální doložit do konce ledna, ale pokud to dotyčný dodá začátkem února, do doby, kdy připravuje mzdová účetní podklady pro výplatu, nic se nestane. Nejlepší je domluvit se přímo s ní,“ připomněl ve čtvrtek František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Sleva na sociálním pojištění je součástí penzijní reformy. Výměnou za ni se pracujícím seniorům nebude zvyšovat důchod za každý další rok odpracovaný v penzi. V úhrnu budou mít vyšší výdělky. Týká se to penzistů v řádné, nikoliv předčasné penzi.

Pracující penzisté budou mít už za leden vyšší výplatu, ale musí se přihlásit

Ekonomika

„K uplatnění nároku na slevu je potřeba zaměstnavateli doložit rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu důchodu v plné výši,“ řekl František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Prohlášení nevyžaduje žádný speciální formulář. Stačí pár vět s podpisem. Variantně je možné doložit potvrzení o penzi od sociální správy, případně od ministerstev vnitra či obrany.

Ne vždy je přitom snadné potřebné dokumenty sehnat. To je i případ Milana Flanderky z Prahy. Doma je nemohl nalézt, musel se tedy obrátit na správu. „V digitální podobě to u lidí, kteří odešli do penze před rokem 2017, neměli. Musel jsem tedy oběhnout dvě pobočky,“ řekl Novinkám.

Pan Bohumil zase podal žádost na správu datovou schránkou 10. ledna, ani po čtrnácti dnech mu ale ještě nepřišla.

Ti, kdo termín nestihnou, budou muset podat žádost navíc. „Slevu u zaměstnavatele nelze uplatňovat zpětně. Ale lze ji uplatnit jako přeplatek u sociální správy,“ sdělil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Žádost pak musí být doložena potvrzením zaměstnavatele o výši vyměřovacích základů zaměstnance a o tom, zda byla zaměstnancem uplatněna sleva na pojistném za měsíce, které v žádosti o potvrzení uvedl,“ doplnila Veronika Štimačová z poradenské firmy BDO.

Zaměstnavatel musí potvrzení vydat do osmi dnů. Pro žádost o vrácení přeplatku pro sociální správu neexistuje žádný speciální formulář, opět stačí na papír napsat, že o něj člověk žádá a proč. A rovněž je nutné potvrzení od zaměstnavatele.

O slevu na pojistném jde samozřejmě požádat zaměstnavatele i kdykoliv později.

Sleva pro podnikatele

Na slevu mají nárok i podnikatelé. Uplatní ji vždy u přehledu o příjmech a výdajích. Poprvé tak mohou učinit příští rok, kdy budou podávat přehled za letošek. Pokud ji neuplatní, vznikne přeplatek na pojistném, o který půjde požádat do pěti let.

„Osoba samostatně výdělečně činná, která splňuje podmínky pro slevu na pojistném, může také uplatnit sníženou sazbu pojistného pro placení záloh na pojistné,“ stojí na webu správy.

Jinak je tomu u podnikatelů, kteří uplatňují paušální režim. Ti slevu v zálohách promítnout nemohou.

ZMĚNY V ROCE 2025: Důchodová reforma změní příjmy pracujících seniorů

Ekonomika

Výběr článků

Načítám