Článek
Sazba sociálního pojištění, kterou pracující zaměstnanci tak již neodvedou, činí 6,5 procenta z hrubé mzdy. Zároveň se jim ale už nebude navyšovat penze za každý rok odpracovaný navíc. Dosud se důchody zvyšovaly o 0,4 procenta vyměřovacího základu za každých 360 odpracovaných dnů. To nyní skončí.
Novinka se teď týká zhruba čtvrt milionu lidí. Vláda chce touto cestou motivovat důchodce, aby déle zůstávali v práci, protože tím posilují příjmy státu svými daněmi i zvýšenou spotřebou. Sazby ostatních přímých daní se pro pracující důchodce nezměnily.
ZMĚNY V ROCE 2025: Důchody vzrostou o stovky korun
Pracující důchodci na změně vydělají. „Například pracující penzista s hrubou mzdou 30 000 korun bude mít vyšší čistou mzdu o 1950 Kč a pracující penzista s hrubou mzdou 50 000 Kč si finančně polepší dokonce o 3250 Kč,“ spočítala daňová poradkyně ze společnosti Forvis Mazars Gabriela Ivanco.
Pracující penzista s hrubou mzdou 30 000 korun bude mít vyšší čistou mzdu o 1950 Kč
„Pokud uvažujeme, že by měl pracující penzista s hrubou mzdou 30 000 Kč průměrný důchod, tak od lednové výplaty penze dostane od státu na valorizaci 358 korun, tedy výrazně méně, než získá na zvýšení čisté mzdy,“ upozornila expertka na důchody ze společnosti Freedom Financial Services Jiřina Holubová.
Doklad pro zaměstnavatele
Sleva na sociálním pojištění nevzniká pracujícím starobním důchodcům automaticky, musí zaměstnavateli doložit splnění zákonných podmínek. „Možnosti mají dvě: buď doloží rozhodnutí o přiznání důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo doloží potvrzení České správy sociálních zabezpečení o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží,“ uvedla Ivanco.
Změna v podobě slevy na sociálním pojištění je pro pracující starobní důchodce výhodnější než dřívější navyšování penzí za odpracované roky. „Obvyklé zvýšení bylo kolem 100 Kč. Pro některé to bylo tak málo, že si o to ani nežádali,“ podotkl důchodový poradce Martin Kohoutek.
Výhodu nemohou uplatnit lidé, kteří odešli do předčasného důchodu. Zatímco v řádném důchodovém věku nejsou žádná pracovní omezení, tak předčasní důchodci nemohou mít příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění včetně důchodového pojištění.
„Pozitivní zprávou pro předčasného důchodce je však meziroční zvýšení limitu pro neplacení sociálního pojištění z dohody o provedení práce z 10 000 korun na 11 499 Kč, což je pro ně nejčastější způsob přivýdělku,“ zmínila Ivanco.
Úleva platí i pro podnikatele
V důchodu je možné samozřejmě i podnikat, v takovém případě se vykonává vedlejší samostatná výdělečná činnost. Když je hrubý zisk z vedlejší samostatné výdělečné činnosti do limitu, tak se sociální pojištění neplatí. Pro rok 2025 je limitem hrubý zisk do 111 736 Kč. V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.
Při překročení limitu však již podnikající penzisté sociální pojištění platí. V roce 2025 však bude pro ně sazba sociálního pojištění nižší. „Standardní sazba sociálního pojištění pro OSVČ v roce 2025 činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, pro podnikající důchodce však bude o 6,5 procenta nižší,“ dodala Ivanco.