Článek
Právu to ve středu řekla mluvčí Mittal Steel Ostrava Jana Dronská. "Až tak velký zájem jsme neočekávali, nicméně jsme na to připraveni," uvedla. Firma má na lukrativní odstupné formou tzv. sociálního příspěvku ve výši 12 až 32 průměrných měsíčních platů pro více než tisíc zaměstnanců připravenu zhruba miliardu korun.
Žádosti o dobrovolný odchod z podniku mohou zaměstnanci podávat do 4. srpna, avšak ti, kteří tak učinili v prvních třech dnech od zahájení akce, tedy do středy, a jímž zaměstnavatel žádost schválí, dostanou jako bonus jeden průměrný měsíční výdělek navíc.
"Žádosti budeme posuzovat individuálně. Zaměstnance v některých profesích, které potřebujeme a jež jsou na trhu práce nedostatkové, pouštět nebudeme. Pro mnohé to nebude dobrá zpráva a zřejmě budou zklamáni, ale nemůžeme ohrozit chod firmy nebo jednotlivých provozů," dodala Dronská.
Vedení společnosti bude žádosti posuzovat průběžně. Zaměstnanci se to, zda jejich žádost byla schválena nebo zamítnuta, podle Dronské dozví nejpozději do 25. srpna. Většina lidí, jejichž žádost zaměstnavatel schválí, opustí firmu do konce srpna, jen velmi malá část pak v září.
Mittal počítá s dalším propouštěním
Mittal Steel Ostrava zaměstnává 8861 lidí, dceřiná firma Vysoké pece Ostrava, která letos s mateřskou společností fúzuje, má 962 zaměstnanců. Snižování zaměstnanosti podle Dronské firma předpokládá také v dalších letech.
Možnost dobrovolného odchodu z podniku se statisícovým sociálním příspěvkem dala ocelářská firma zaměstnancům už v roce 2004, tehdy vyplatila 1729 lidem odstupné v celkovém objemu 914 miliónů korun.