Článek
Na 80 procent českých mužů a 61 procent žen se někdy cítí po práci tak unaveno, že už doma nemohou dělat věci, které by chtěli. Téměř 64 procent českých mužů a 66 procent českých žen zase doma ve svém volnu řeší pracovní problémy.
Naopak pro 33 procent mužů a 35 procent žen v České republice je někdy obtížné se soustředit na práci kvůli rodinným povinnostem. Vyplývá to z poslední studie Hodnoty, postoje, chování projektu European Social Survey, Sociologického ústavu ČAV.
Sladit rodinný a pracovní život je stále složitější, protože se projevuje stále více vlivů, které nemůže člověk ovlivnit, ale se kterými se musí vyrovnat, shodují se sociologové.
„Denně v pomalu se sunoucí koloně aut dojíždím hodinu do zaměstnání a odpoledne zase hodinu zpět. Protože v rámci racionalizace se snižuje počet pracovníků a zvyšují nároky, dělám za dva. Když přijdu domů, mám chuť jen koukat do zdi a nemluvit. Povídej a hraj si s námi, pomoz mi s úklidem, vyzývají mě místo toho dva synové a manželka,“ svěřil se Právu pětatřicetiletý informatik Petr.
Potřeba dvou příjmů
Česká rodina je tradičně dvoupříjmová, tedy závislá na tom, aby vydělávali oba partneři. Práce a její sladění s rodinou ale vadí spíše mužům než ženám.
Více než polovina pracujících mužů a 45 procent žen uvádějí, že jejich partnerovi nebo partnerce vadí jejich pracovní zatížení.
Česko se tak řadí k zemím, kde poměrně hodně lidí vnímá vztah práce a rodiny jako konflikt. Tento rozpor kupodivu více vnímají lidé svobodní než ženatí a vdané nebo pracující s rodinou a dětmi.
Situace v Evropě |
---|
Nejvyšší podíl lidí, kteří často pociťují starosti s pracovními problémy, jsou z práce příliš unaveni, nemají kvůli práci čas na partnery či jejich blízké, je v mezinárodním srovnání ve Francii. Následují Rusové, Švédové, Ukrajinci, Belgičané a Češi. Naopak nejmenší míru konfliktu pociťují Chorvati, Irové a Portugalci. Jedná se o země, kde není tak vysoká zaměstnanost žen. |
Každý desátý má svoji vysněnou práci
Přes všechny problémy jsou podle průzkumu CVVM dvě třetiny pracujících se svým zaměstnáním spokojeny. Vyloženě nespokojených je dlouhodobě menšina, kolem sedmi procent. O změně zaměstnání z různých důvodů uvažuje deset procent lidí.
Podle jiné studie, tentokrát agentury STEM/MARK, se ale 43 procent dotázaných bojí o příjem a ztrátu výhod svého současného zaměstnání. Pouze každý desátý dělá v životě to, co ho skutečně baví, uvádí agentura.
Na konflikt mezi prací a rodinou má vliv nejen délka pracovní doby, ale i skutečnost, zda rodina má nebo nemá děti do šesti let věku. Výrazný vliv má i kvalita a cenová dostupnost poskytovaných služeb. To se týká nejen jeslí a školek, ale například i ceny za praní a žehlení prádla, úklid domácnosti či donáškové služby.
Výrazný vliv na sladění rodinného a pracovního života má i obava ze ztráty zaměstnání. Nezaměstnanosti se obávají dvě třetiny ekonomicky aktivních lidí, potvrzuje studie STEM.