Článek
Jak uvedl mluvčí ČOI Denis Gaidoš, jejich použití novela zákona o spotřebitelském úvěru od konce letošního února omezila.
ČOI v poslední době šetří několik stížností nejen od spotřebitelů, ale také od policie, na niž se poškození občané obrátili s žádostí o pomoc. Podle ústředního ředitele ČOI Vladimíra Velčovského by lidé tato varování neměli brát na lehkou váhu.
Obcházení zákona
Zprostředkovatelé úvěrů si našli způsob, jak zákon obejít. Žadatelům o půjčku prostřednictvím drahých telefonních linek tak hrozí, že přijdou o desetitisíce korun.
Pokud zájemce o půjčku zavolá na číslo uvedené v inzerátu, je mu podle Gaidoše poskytnuta informace, že půjčku sice dostane, ale až na základě certifikátu, k jehož získání však musí zavolat právě na linku s vyšší než běžnou cenou.
„Jste-li operátorem odkázáni na linku s vysokým tarifem, okamžitě jednání ukončete. Pokud na takovou linku zavoláte, nezískáte požadovaný obnos, ale účet za telefon dosahující až desítek tisíc korun,“ informoval Velčovský.
„Zájemce o půjčku by si měl uvědomit, že za pětiminutový hovor zaplatí až 475 korun, za hodinový hovor pak až 5700 korun,“ doplnil Gaidoš s tím, že dotyčný navíc nemá jakoukoli záruku, že půjčku získá.
Porovnejte bezpečně nabídky úvěrů bankovních a nebankovních institucí na kalkulačce úvěrů.