Článek
„Voda stojí v polích, do polí se nedá vjet a sklízet, sklizeň se oddaluje,“ konstatovala Zuzana Přibylová ze Zelinářské unie.
Voda na polích má mimo jiné vliv i na kvalitu sklizně a zdravotní stav rostlin. „Například uhnívání košťálů u košťálové zeleniny, poroste také infekční tlak škodlivých organismů,“ doplnila Přibylová.
Podle ní byly zaplaveny desítky hektarů polí se zeleninou, převážně s košťálovou a kořenovou. Zelenina se často pěstuje v blízkosti vodních toků. Zelináři teď čekají, jak dlouho se bude voda na polích držet a jaký bude stav plodin po opadnutí vody. „Zelenina se může ještě vzpamatovat,“ dodala Přibylová. Například zelí je ale na vlhkost náchylné a začíná brzy uhnívat.
Ze státních rezerv míří do obcí cisterny, elektrocentrály i čerpadla
Problém může nastat i ve zpožděných dodávkách, řekla Přibylová. „Pokud zelináři nedodají včas dodávky, přijdou o místo na trhu. Čím déle bude zelenina stát, tím horší bude kvalita, zelenina nebude mít ideální zralost,“ upozornila. Pěstitelé budou řešit také problémy se závlahovými systémy, které povodně poničily. „Budou se muset vyčistit místní koryta a okolí místních toků,“ dodala.
Největší škody očekává unie především podél Labe, Jizery a Bečvy. „Obecně evidujeme od našich pěstitelů informace o zaplavených polích na jihu Čech, na Roudnicku a Litoměřicku, na Mělnicku, na Opavsku jsou mimo zaplavená pole poškozené například i čerpací stanice a rozvody závlah,“ uvedla Přibylová.
Záplavy mimo jiné zpozdí i ostatní podzimní polní práce, například sázení meziplodin, které pomáhají utužovat půdu. „Když máte podmáčené pole, není možné tam vjet s technikou,“ podotkla.
Vliv na cenu zeleniny se zatím podle Přibylové nedá odhadovat, bude nutné počkat na přesnější určení rozsahu škod, ceny navíc odráží situaci na evropském trhu.
Na Jesenicku voda vyplavila i stáje
Situaci bedlivě sleduje i Agrární komora. „Škody však bude možné vyčíslit, až voda opadne,“ řekl Novinkám její prezident Jan Doležal.
Co se týká rostlinné výroby, deště a záplavy podle něj komplikují letošní sklizeň většiny brambor, dále vína, kukuřice v některých oblastech či podzimní zeleniny určené ke skladování.
Asociace: Pojištěné škody ze záplav dosáhnou podle prvních odhadů 17 miliard
„Do podmáčených polí není možné vjet s těžkou zemědělskou technikou a vyšší vlhkost se při déletrvajícím deštivém počasí může negativně podepsat na kvalitě. Deště rovněž oddálily založení porostů ozimých plodin a představují riziko pro již založené porosty řepky na příští rok. Je také otázkou, v jakém stavu bude zemědělská půda, až voda opadne,“ shrnul Doležal.
Jak také upozornil, v nejvíce postižených oblastech Jesenicka došlo k zaplavení stájí. Někteří chovatelé se také potýkali s výpadky elektrické energie a byli nuceni řešit náhradní zdroje.
„To představuje problém zejména pro chovatele drobnějších zvířat, jako jsou selata či drůbež. V některých případech především do stájí staršího typu zatékala voda a bylo nezbytné co nejdříve vyměnit promočenou podestýlku. To vše zvyšuje náklady chovatelů, nicméně zajistit bezpečí a podle možností také pohodlí zvířat je nyní priorita,“ dodal Doležal.
FOTO: Obyvatelům polského Slezska zbyly pobořené silnice a zatopené domy
Povodně 2024
Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.