Článek
Ferrerovy pomerančovníkové sady jsou zaplavené mohutnou vrstvou bahna, takže sklízet není možné.
„Ovoce teď shnije. Navíc i samotné stromy mohou odumřít, protože byly pod vodou přes 36 hodin. Kvůli horku a vlhkosti je napadnou také plísně,“ popsal Ferrer v telefonátu s agenturou Reuters ze své farmy u obce Alzira, asi 25 kilometrů jižně od města Valencie.
Vedle pomerančů a dalších citrusů v této oblasti také hojně pěstují oranžové tropické ovoce kaki, avokáda, mandle nebo vinnou révu.
Povodňová apokalypsa ve Španělsku: Stovky mrtvých, tisíce pohřešovaných. A další lijáky se blíží
Ničivé povodně ve Španělsku připravily o život podle poslední bilance přes 200 lidí. Voda poničila silnice, železnice, ale i zemědělské podniky.
„Čelíme katastrofě, ztráty půjdou do milionů eur,“ řekl Ricardo Bayo, předseda sdružení malých pěstitelů ve Valencii. I další místní zemědělská organizace, Sdružení farmářů Valencie, odhadla, že především úroda pomerančů, mandarinek a kaki bude zničená.
V nedaleké oblasti Albufera jsou bahnem zalitá také rýžová pole. Neštěstí postihlo i chovatele zvířat, například u městečka Utiel, jednoho z nejhůř postižených v oblasti Valencie, zničila farmu Javiera Iranza a Any Carmen Fernandezové. Padesát prasat se utopilo.
Jistou útěchou pro Ferrera může být, že je pojištěný. „Výplata pojistného obvykle přijde rychle, ale při takovém rozsahu škod budeme muset být trpěliví,“ prohlásil. Zatímco citrusové plodiny jsou v regionu podle Baya obvykle pojištěné, u vinic a sadu s ořechy je podíl pojištěných nízký.
Záplavy také odnesly stroje, zavlažovací systémy a celé cesty, uvedl mluvčí sdružení zemědělců COAG Manuel Alcaide, který dodal, že je příliš brzy na výpočet ztrát. Mnoho zemědělců se stále nemůže dostat na své farmy, dodal.
Podle webu inews.co.uk mohou být dodávkové řetězce u citrusů, rýže nebo rajčat narušené až po dobu několika měsíců. Plné obnovení produkce může ale trvat až dvě sezony.
Dražší mandarinky?
Agrární analytik Petr Havel míní, že zničení úrody ve Španělsku bude mít na dodávky do Česka jen omezený dopad.
„Zkoušel jsem zjišťovat situaci u našich obchodníků. Oblast postižená povodněmi je nepochybně významná pro produkci a export pomerančů, není ale jediná, z níž lze pomeranče do Česka dovézt,“ řekl Novinkám Havel.
„Podle signálů z tuzemského maloobchodu každopádně nehrozí výpadek v zásobování pomeranči v Česku v období před Vánocemi. V uvedeném období ale může být o něco nižší nabídka mandarinek a kaki, kde lze proto očekávat mírný nárůst cen. Ani u pomerančů to nejde vyloučit, tam je ale celosvětová konkurence větší, takže tlak na zdražování bude pravděpodobně nižší,“ dodal Havel.
Pomeranče se dovážejí do Česka také například z Egypta nebo Jihoafrické republiky.