Hlavní obsah

Povodně potvrdily neblahý trend. Většina domů v Česku je podpojištěná

Povodně, které letos v září zpustošily hlavně rozsáhlé části Moravskoslezského a Olomouckého kraje, mimo jiné potvrdily, že mnoho nemovitostí v Česku zůstává nepojištěných, a to i tam, kde pojistitelné jsou. Vedle toho řada domů a dalších realit sice pojištěná je, ale na nižší částky, než by měla, tudíž pojistné plnění pak na pokrytí škod nestačí. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

„Zářijové povodně ukázaly, že ani tři roky stará zkušenost katastrofického tornáda na jižní Moravě nebyla dostatečně velkým varováním. Letošní povodně znovu připomenuly nedostatečnou propojištěnost a podpojištění nemovitostí i domácností,“ uvedl mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík.

V Česku je podle odhadu asociace stále nepojištěných 1,6 milionu nemovitostí a 1,7 milionu domácností. „Z pojištěných nemovitostí je navíc 70 procent pojištěno nedostatečně,“ doplnil Pavlík.

Fiala s von der Leyenovou po povodních slibovali 50 miliard z EU. Bude to jen zlomek

Ekonomika

Důležité je podle něj neodmítat indexaci pojistné částky a nezapomínat, že za to, za co člověk dům koupil či postavil před lety, jej už nyní zpravidla nepořídí. „Nejlépe po dvou až třech letech, nebo po větší investici do nemovitosti, doporučujeme ověřit hodnotu nemovitosti a aktualizovat smlouvu,“ radí mluvčí ČAP.

Jak dodal, hodnotu nemovitosti je možné ověřit například i prostřednictvím Kalkulačky orientační pojistné hodnoty nemovitosti na stránkách asociace.

Problémy hlavně s podpojištěností hlásí po povodních i jednotlivé pojišťovny. „Bohužel se potvrdily naše předpoklady. Ze škod, které jsme řešili a řešíme, je podpojištěno přes šedesát procent rodinných domů, přičemž téměř polovina z těchto nedostatečně pojištěných nemovitostí je podpojištěna o třicet a více procent. A několik set jich je podpojištěno dokonce z padesáti a více procent,“ upozornil ředitel Centra likvidací Kooperativy Ondřej Poul.

Podotkl, že lidé mají většinou dopředu představu, jaké pojistné by chtěli platit. „Začnou spekulovat o tom, zdali nemovitost pojistit na celou pojistnou částku nebo pojistku snížit a ušetřit. Ale v těchto případech se skutečně na pojištění nevyplatí šetřit,“ varoval Poul.

„Řekněme, že pojištění domácnosti nebo jiné pojištění lze vyřešit postupem času. Ale střechu nad hlavou je potřeba kvalitně pojistit. Takže nejdůležitější je mít pojištěnou nemovitost na částku odpovídající hodnotě nemovitosti,“ zdůraznil.

Jinak v případě škody peníze od pojišťovny nemusí na opravu či znovupořízení nemovitosti stačit. „Naše zkušenosti z posledních měsíců, kdy jsme byli svědky povodní zničených domů, opět ukazují, že někteří klienti smlouvu o pojištění již řadu let neaktualizovali a nemají tak svůj majetek dostatečně chráněn,“ uvedl Poul.

Pomáhá indexace

Zmínil i konkrétní příklad rodinného domu poničeného záplavami, který je pojištěn na hodnotu 6,5 milionu korun, ale současná pojistná částka by měla být okolo 11 milionů Kč

„Smlouva je staršího data. V posledních dvou letech jsme klientovi nabídli úpravu smlouvy a indexaci, tedy úpravu pojistné částky nemovitosti a pojistného v závislosti na skutečném inflačním vývoji, která by mu zajistila odpovídající navýšení pojistné částky. Ale ani jedné nabídky klient nevyužil. Pojistné plnění tedy na opravu nebude stačit, zhruba čtyřicet procent částky bude muset dát ze svého,“ dodal Poul.

Firmy postižené povodní už mohou žádat o příspěvky na mzdy

Domácí

Podobné případy ale zaznamenávají i další pojišťovny. „I přes edukaci klientů se setkáváme s případy například nesprávně nastavené pojistné částky,“ konstatovala mluvčí Allianz Marie Petrovová.

Také podle ní lze problému podpojištění předejít nastavením pravidelné valorizace. „Klientům ji nabízíme jako nedílnou součást pojištění. Potom je důležité, aby při modernizaci svého bydlení mysleli na to, že nad rámec pravidelné valorizace je dobré pojistnou částku aktualizovat, a to jak pro budovu, tak pro domácnost,“ dodala.

Pojištění pokryje škody za 20 miliard

Zářijové záplavy v Česku způsobily podle odhadu ministerstva financí celkové škody zhruba za 65 až 70 miliard korun. Pavlík upozornil, že celkové ekonomické škody zahrnují zejména škody na infrastruktuře, tedy na silnicích, železnici, v energetice, vodohospodářství a na dalším státním a obecním majetku, který v principu nebývá pojištěný.

Při dřívějších povodních dosahoval objem pojištěných škod kolem poloviny celkových. Letos může být o něco nižší. Pojišťovny k polovině listopadu vyplatily za škody způsobené zářijovými povodněmi kolem sedmi miliard korun, když jich vyřídily téměř 66 tisíc. Klienti nahlásili přes 91 tisíc pojistných událostí za 18,7 miliardy korun.

Celkové škody odhadují pojišťovny na téměř 20 miliard. Už teď je jisté, že více než polovinu této částky vyplatí firmám.

Zářijové povodně napáchaly škody až za 70 miliard, přiblížily se rekordu z roku 2002

Ekonomika

Výběr článků

Načítám