Hlavní obsah

Povodně napáchaly škody až za 50 miliard, odhaduje vláda

Na 45 až 50 miliard korun odhaduje vláda celkové škody po zářijových povodních. Více než polovina veškerých škod je na státním majetku, uvedl v pátek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Škody za desítky miliard jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, o řád nižší v jiných částech země.

Foto: Petr Marek, Novinky

Zářijové záplavy způsobily na Jesenicku, Šumpersku a v některých dalších regionech velké škody.

Článek

Původní vládní odhad pár dní po povodních, kdy však voda ještě na mnohých místech neopadla, počítal se škodami kolem sto miliard korun. Kabinet pak kvůli povodním zvýšil schodek letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun a plánovaný schodek rozpočtu na příští rok celkem o deset miliard. Podle Stanjury se ukazuje, že částka je přiměřená.

V Moravskoslezském kraji podle předběžného odhadu povodně způsobily škody za 20 až 30 miliard korun, v Olomouckém za 15 až 20 miliard, řekl Stanjura. Ze Zlínského kraje jsou hlášeny škody za miliardu korun, z dalších krajů zasažených povodněmi v řádu stovek milionů.

Vláda musí do 5. prosince odeslat Evropské komisi celkovou výši škod, aby Česko mohlo čerpat peníze na obnovu území z evropského fondu solidarity. Podle Stanjury je už nyní jisté, že škody přesáhnou 40 miliard korun, což je nutná podmínka pro využití evropských peněz.

Vláda schválila prodloužení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji

Domácí

U evropských peněz jsou omezující podmínky

Ministr také upozornil, že vláda na pomoc určenou podnikatelům zasaženým povodněmi využije národní zdroje. Využití peněz z Evropské unie by podle něj bylo komplikovanější. „U evropských peněz jsou omezující podmínky, pomoc by nedoputovala ke všem, kteří si pomoc zaslouží,“ řekl Stanjura.

Premiér Petr Fiala (ODS) na konci září před krajskými a senátními volbami prohlásil, že se s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dohodli na tom, že EU uvolní na pomoc Česku dvě miliardy eur (50 miliard Kč) z kohezních fondů.

Teprve po několika dnech se ukázalo, že nemá jít o žádné nové peníze, nýbrž o realokaci už přidělených evropských dotací. Úřad vlády pak upřesnil, že Evropská komise Česku uvolní peníze, které by na povodně jinak využít nemohlo.

Povodňových 50 miliard Brusel nepošle, Česko si je musí najít ve svých programech

Ekonomika

„Bez spoluúčasti, můžeme je čerpat dopředu ve formě záloh, bez všech těch klasických podmínek, které ztěžují čerpání kohezních fondů,“ doplnila tehdy mluvčí vlády Lucie Ješátková.

Kolik miliard takto bude moci Česko nakonec využít, zatím není jasné. Vláda už nicméně lidem postiženým povodněmi poskytla prostřednictvím samospráv okamžitou peněžní pomoc v průměrné výši 40 000 korun na domácnost. Kromě toho vypsala programy na zajištění úvěrů nebo na zvýhodněné úvěry pro firmy postižené povodněmi.

Podnikům také spolufinancuje náhrady mzdy pro zaměstnance, kteří nemohou chodit do práce buď kvůli zastavenému provozu firmy, nebo protože musí řešit osobní situaci po povodních. Kabinet také uvolnil přes půl miliardy korun pro Moravskoslezský i Olomoucký kraj na odstraňování povodňových škod.

Pojišťovny vyplatily za škody způsobené povodněmi zatím přes 6,1 miliardy korun. Lidé jim nahlásili 89 600 pojistných událostí za 18,5 miliardy Kč, což se blíží odhadu celkových pojištěných škod.

Rozpočet je v minusu už 200 miliard

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám