Článek
Průměrný výdaj za potraviny podle daňového experta Michala Jelínka ze společnosti V4 Group v současnosti činí zhruba 2600 korun na osobu měsíčně. Tříčlenná rodina tedy zaplatí za jídlo v průměru 7800 korun měsíčně.
Potraviny by měly zlevnit o tři procentní body. To by u zmíněné tříčlenné rodiny byla měsíčně úspora 234 korun a 2808 korun ročně.
Zatímco zvýšení DPH o dvě, respektive o šest procent většinou dodavatel promítne víceméně hned, v případě snižování sazeb to zdaleka jisté není. Ostatně ministerstvo zemědělství už oznámilo, že řada potravinářských producentů, například v mlékárenství, přijde o dotace, takže si výpadek budou chtít kompenzovat.
Podnikat se už skoro nevyplatí, tvrdí hostinští
Šestimiliardová úleva směrem k občanům prezentovaná vládou je teoretická. „Snížení daně u potravin je sociálně prospěšné, ovšem jen za té podmínky, že prodejci promítnou snížení DPH do koncových cen. Zkušenost z Německa z roku 2020 ukazuje, že tak činí neochotně,“ upozornil ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ceny knih se nehnou
Velké zlevnění navzdory nulové DPH nelze podle reakcí vydavatelů očekávat ani u knih. A to jim vládní koalice přiklepla výjimku a nulovou daň. Přesto zlevnění snad s výjimkou nakladatelství Albatros nechystají. Hovoří spíše o tom, že se takto ceny, které v uplynulém roce vyletěly razantně nahoru, mohou na delší období ustálit.
Rodinné rozpočty v důsledku citelně plošně zatíží i vládou schválený návrat spotřební daně z nafty k minulému roku. Zdraží tak minimálně o 1,50 koruny na litr. To si každý, i potravináři, bude muset započítat do cen. Nafta ovšem proti loňským šokovým skokům zlevnila.