Článek
„Problémy s bydlením se zdaleka netýkají jen nejchudší části naší společnosti,“ uvedl autor analýzy Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení. „Energetická krize a další faktory ovlivnily náklady nájemního bydlení, které se stává nedostupným nebo špatně dostupným pro stále větší počet lidí,“ dodal.
Zpráva zmiňuje, že asi 860 tisíc osob platí za bydlení více než 40 procent svých příjmů. Dalších 700 tisíc lidí pak do potíží dostávají drahé energie.
Takřka 161 tisíc osob žije podle analýzy v nevyhovujících přelidněných bytech, mají extrémně krátké nájemní smlouvy na jeden až tři měsíce či přebývají na ubytovnách. Asi 12 tisíc z nich pak přespává zcela bez střechy nad hlavou nebo v noclehárnách.
Sto tisíc korun za metr čtvereční. Ceny bytů překonaly nový milník
Problémy se týkají nejen dospělých, ale také přibližně 62 tisíc dětí. Ty mohou mít kvůli bytové nouzi potíže například ve škole.
„Hlavní příčinou bytové nouze a byznysu s chudobou je faktický monopol obchodníků s chudobou na poskytování bydlení lidem, kteří nemají jinou možnost,“ prohlásil Klusáček. Naráží tak na majitele nemovitostí, kteří využívají systému dávek na bydlení a lidem pronajímají předražené a často nepříliš kvalitní byty.
Podle Klusáčka i dalších představitelů iniciativy by problémy mohl vyřešit aktuálně projednávaný zákon o podpoře bydlení. Ten připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ještě během úřadování předchozího ministra Ivana Bartoše (Piráti).
Jde se s dělem na vrabce, vadí ODS
Zákon počítá mimo jiné se vznikem sítě kontaktních míst, kde budou lidé moci získat rady, jak si udržet stávající bydlení, případně jak najít nové. Zavádí také systém garancí pro pronajímatele. Mají je motivovat, aby nemovitosti poskytovali znevýhodněným skupinám obyvatel.
Prosazení zákona je jednou z priorit též podle nového šéfa resortu Petra Kulhánka (za STAN). Současná podoba návrhu ale naráží mimo jiné i u koaličních poslanců.
„Od začátku platí připomínka, že se jde s dělem na vrabce. I v místech, kde není bytová nouze, má vzniknout úřednické místo. To nedává smysl. Pojďme se zaměřit na místa, kde je podpora potřebná a kde už běží úspěšné projekty,“ řekl Novinkám poslanec Jiří Havránek (ODS).
S návrhem zákona nesouhlasí ani opoziční hnutí ANO. Jeho poslankyně Eva Fialová prohlásila, že jde jen o další byrokratický nástroj se spoustou povinností pro obce. Holé znění zákona pak podle ní vybízí ke spekulacím s byty a bude záležet, jaké metodické pokyny k tomu přidají ministerstva. Právě ty mají doladit, jak bude zákon reálně interpretován.
Ministr Kulhánek připustil, že na podobě zákona zatím shoda není. O změnách chce dál jednat. „Domluvili jsme se s panem premiérem, že k parametrům bude ještě další sezení tak, aby byl návrh koaličně průchozí,“ sdělil.