Článek
Domovní box vypadá jako větší poštovní schránka, má i otvor pro vhození dopisů, ale pro jeho otevření je třeba zadat na klávesnici PIN kód. Umístit ho lze u rodinných domů nebo i v bytových domech, pokud se na ně najde vhodné místo. Jeden box může sdílet i víc domácností, pokud si důvěřují.
„Tato služba již je v provozu a obyvatelé domů, které jsou opatřeny domovním boxem, už mohou jejich výhod využívat. Mezi výhody domovních boxů patří celodenní provoz, vyzvednout si balík mohou uživatelé kdykoliv a nemusí nikam chodit,“ řekl Novinkám mluvčí pošty Ivo Vysoudil.
Doručování zatím v praxi funguje tak, že kurýrovi pošlete PIN schránky a následně si tento PIN změníte.
Nechtěly mít poštu kilometry daleko. Dvě horské obce si poradily po svém
„Odesílání z domovních boxů zatím nefunguje, nicméně se spuštěním počítáme ještě v průběhu tohoto roku,“ dodal mluvčí pošty. Odesílání by mělo fungovat díky vyvíjené mobilní aplikaci, některé boxy budou umět i tisknout adresní štítky.
V Česku domácí boxy vyrábějí především OX Point v Pelhřimově, což je dcera společnosti Conteg Group, nebo Furtodo v Ostravě.
Schránky nejsou úplně levné, menší varianta vyjde na zhruba pět tisíc korun. Výrobci slibují i boxy s chlazením, vhodné pro doručení potravin z e-shopu, ty ale budou ještě násobně dražší.
Dodavatelé boxů ve spolupráci s developery cílí především na nové bytové domy, kde by podobné schránky měly být v budoucnu standardem. Co se týče starších činžáků, tam rozmísťování domovních boxů může narážet na omezený prostor, bezpečnostní předpisy nebo námitky památkářů.