Článek
„S účinností od 4. února poštovní služba až do odvolání dočasně pozastaví přijímání mezinárodních balíků z Číny a hongkongské pošty. Dopisy z Číny a Hongkongu nebudou tímto ovlivněny,“ uvedla na svém webu ve stručném stanovisku americká pošta.
Dřívější pravidla umožňovala, že se na malé zásilky do 800 dolarů (19 300 Kč) směřující do USA placení cla nevztahovalo. Tuto výjimku zvanou de minimis často využívaly především právě e-shopy napojené na Čínu, které zákazníky lákají na ultralevné produkty různého druhu. S Trumpovým navýšením cel, které vstoupilo v platnost v úterý, ale výjimka přestala platit.
Podle serveru Semafor navíc Spojené státy zvažují, že zmíněné e-shopy Temu a Shein zařadí na seznam ministerstva vnitřní bezpečnosti, který eviduje firmy využívající nucené práce. Podle serveru ale ještě konečné rozhodnutí učiněno nebylo. Mluvčí Temu k tomu jen uvedl, že společnost přísně zakazuje využívání nucené práce.
Shein a Temu se na americkém trhu rychle prosadily právě i díky výjimce de minimis, upozornila agentura Reuters. Obě firmy dohromady pravděpodobně stály za více než 30 procenty všech balíků zasílaných každý den do Spojených států, vychází ze zprávy výboru amerického Kongresu pro Čínu z června 2023.
Oznámení americké pošty otřáslo asijskými trhy a poslalo akcie čínských maloobchodníků elektronického obchodování dolů, informovala agentura Bloomberg. Akcie společnosti Alibaba klesly na burze v Hongkongu o více než dvě procenta, u společnosti JD.com se propadly dokonce o více než pět procent, ač později část ztráty umazaly.