Článek
Poslanci ČSSD podle svého šéfa Michala Haška navrhnou a posléze podpoří zamítnutí vládního návrhu státního rozpočtu pro příští rok v prvním čtení. "Je vázán na ten tzv. Topolánkův batoh," zdůvodnil Hašek s tím, že sociální demokraté odmítají vládní stabilizaci veřejných rozpočtů.
KSČM bude hlasovat pro zamítnutí návrhu. Norma ale zřejmě ve středu projde, podporu jí slíbili koaliční zákonodárci a také poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.
"Já pevně doufám, že rozpočet projde, protože je to maximum možného," řekl v úterý ministr financí Miroslav Kalousek. O definitivní podobě budou poslanci rozhodovat v prosinci.
Před Sněmovnou se sešli učitelé
Proti podobě rozpočtu na příští rok protestovali v úterý odpoledne učitelé. Vadí jim, že výdaje do školství rostou pomaleji, než by měly. Požadují pro resort více peněz.
Vláda sice chystá na příští rok zvýšení platů učitelů, ale pouze o 1,5 procenta, což se školským odborům zdá málo. Toto zvýšení podle nich nepokryje ani inflaci a ve skutečnosti reálné mzdy naopak klesnou.
Demonstrující učitelé nabízeli poslancům koupi pejska, aby tím podpořili školství. Foto: PRÁVO/Milan Malíček
Ministerstvo školství ústy odstoupivší ministryně Dany Kuchtové argumenty učitelů nepovažuje za oprávněné a podotýká, že platy vzrostou více, protože počet zaměstnanců ve školství se sníží.
Stížnost proti reformě
Poslanci ČSSD už podepsali proti reformě ústavní stížnost a nejspíš ji tento týden odešlou Ústavnímu soudu. Chtějí se tak domoci zrušení reformního zákona nebo alespoň jeho částí, které nesouvisejí s daněmi. Reformě vytýkají protiústavnost, a to např. zaváděním poplatků za lékařskou péči, procedurální chyby při jejím přijímání i fakt, že jediný zákon mění přes 40 norem na bázi tzv. přílepků.
Hašek ústavní stížnost podává jen ČSSD, která disponuje dostatečným počtem hlasů. Je jich potřeba 41 v případě poslanců, 17 v případě senátorů. KSČM disponuje 26 hlasy ve Sněmovně a třemi v Senátu.