Hlavní obsah

Poslanci schválili sociální superdávku

4:40
4:40

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Příspěvek na bydlení či přídavek na dítě zcela skončí. Od října tyto dávky, ale i doplatek na bydlení a přídavek na živobytí postupně nahradí jednotná superdávka. Rozhodli o tom ve středu poslanci, změny nyní poputují do Senátu. U superdávky bude povinný majetkový test. Přihlížet budou úřady i k tomu, zda děti z rodin, které o dávku žádají, chodí do školy tak, jak by měly.

Foto: ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) při jednání Sněmovny o dávce

Článek

Superdávka se bude skládat ze čtyř částí, bonusu na bydlení, na živobytí, na bydlení a na dítě. V tom kopíruje současnou strukturu dávek. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je výhoda v tom, že lidé nebudou muset podávat čtyři žádosti o stávající dávky, ale pouze jednu.

„Je potřeba v sociálním systému nastavit motivace, aby lidé, kteří jsou v produktivním věku a jsou zdraví, opravdu pracovali,“ odůvodnil změnu Jurečka.

Hlídačkovné pro studující matky se vrací do hry. Koalice ho navrhne u superdávky

Ekonomika

Podmínkou pro dávku bude, že lidé se budou muset snažit pracovat nebo práci alespoň aktivně hledat, aby na peníze měli nárok. Výjimku budou mít zranitelné skupiny typu seniorů, handicapovaných, lidí pečujících o těžce nemocné členy rodiny či rodiče malých dětí.

Superdávku bude provázet majetkový test, který v současnosti například u přídavků na děti není. Mimo jiné se bude hodnotit, kolik má žádající domácnost aut či nemovitostí nebo kolik peněz jí leží na běžném či spořicím účtu.

Jednotlivec bydlící ve vlastním bude moci mít uspořeno 200 tisíc korun a hranice se bude navyšovat u každého dalšího člena domácnosti o 50 tisíc korun. V případě například pětičlenné domácnosti to bude 400 000 korun.

Do posuzování nespadají úspory na stáří, na stavebním spoření nebo u hendikepovaných osob u sbírek či z fundací.

Povolena bude jedna nemovitost, ve které příjemce dávky bydlí. Ten bude moci po dobu tří let vlastnit ještě jednu další, například chatu či chalupu, po této lhůtě ji však bude muset prodat. Pokud žadatel tyto podmínky nesplní, o dávku přijde.

Opozice v tomto směru změnu kritizovala. „Přídavek na dítě je prorodinná dávka, tímto pádem jsme úplně rezignovali na tu prorodinnou politiku,“ řekl místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Vadilo mu, že v současnosti mají nárok na přídavky rodiny z hlediska svých příjmů, nerozhodují jejich úspory nebo to, kolik mají automobilů. „Mám problém nejvíce s tím, že se tady míchají chudinské dávky s prorodinnými,“ dodal.

Spor o kalkulačku

Návrh na zavedení majetkového testu kritizovaly v připomínkovém řízení například i Nejvyšší soud či centrální banka. Zákon totiž bankám stanovuje povinnost sdělit orgánu státní sociální pomoci na jeho výzvu údaje o číslech účtů žadatele o dávku i členů jeho domácnosti, včetně stavu a změn. To je ale podle kritiků prolomení bankovního tajemství.

Pro návrh hlasovali všichni koaliční poslanci. Opozice se zdržela, protože principiálně nemá se změnou problém, ale vadilo jí, že neprošly její pozměňovací návrhy zmírňující superdávku například u zranitelných osob.

Reforma má ale řadu kritiků. Podle nich jsou například příliš nízko nastavené normativy, podle nichž se bude vyplácet část dávky určená na bydlení. Kritizují i to, že domácnost bude sankcionována, když dítě chodí například za školu.

Spory se vedly i kvůli tomu, že není známo, kolik budou příjemci na dávce pobírat a jak se to změní oproti současnosti. „Nemáme kalkulačku, která by nám umožnila porovnat dnešní situaci se situací navrhovanou. Ani se mi nechce věřit, že by ministerstvo takovou kalkulačku nemělo. Na mě to spíš působí, že to prostě pan ministr tají, že nám nechce říct, jaké skutečné dopady budou, protože na některé typy domácností a některé typy rodin ty dopady budou zásadní - o několik tisíc korun méně než dnes,“ kritizovala to místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Jurečka se hájil tím, že nemůže být kalkulačka, když není známo, jaké projdou pozměňovací návrhy.

Dopady vládního návrhu na rozpočet se podle propočtů ministerstva pohybovaly od snížení výdajů o asi 2,5 miliardy korun po jejich zvýšení zhruba o 7,4 miliardy korun.

Pracují, ale nemají na nájem. Situaci chudých může reforma dávek zhoršit, varují neziskovky

Ekonomika

Výběr článků

Načítám