Hlavní obsah

Poslanci schválili důchodovou reformu

Aktualizováno

Postupné prodlužování důchodového věku nad současnou hranici 65 let v pátek odsouhlasila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Schválila totiž penzijní reformu, podle které důchodový věk poroste od ročníku narození 1966 každý rok o měsíc, až se ustálí pro ročníky 1989 a mladší na 67 letech. Reforma nyní zamíří do Senátu.

Poslanci schválili důchodovou reformu, opozice to odsoudila a zvažuje podání ústavní stížnosti.Video: psp.cz

Článek

Vládní plán na stabilizaci penzijního systému ale nezahrnuje pouze zvyšování důchodového věku. Mezi dalších dvanáct základních bodů patří postupné zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok.

Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Lidem pečujícím o nemocné členy rodiny se pak nově bude vyměřovat důchod za dobu péče podle průměrné mzdy v daném roce. Změny se dočkají ale třeba i pracující senioři.

Sněmovnou prošel i sporný pozměňovací návrh poslanců Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS), který snížil počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasný důchod bez krácení. Podle původního návrhu se měl týkat profesí ze čtvrté skupiny rizik a ze třetí skupiny pak těch vystavených nadměrnému chladu, teplu, vibracím a celkové fyzické zátěži. Poslanecká změna ale omezila jejich počet jen na čtvrtou rizikovou skupinu.

Koalice se dohodla na předčasných důchodech pro náročné profese

Ekonomika

Koalice se dohodla na tom, že lidem z vyškrtnutých profesí budou zaměstnavatelé povinně posílat peníze navíc na jejich individuální účty penzijního spoření a oni tak budou moci odcházet třeba do předdůchodu. To ale ještě není schváleno, musí se připravit a schválit nový zákon, nebo aspoň novela stávajícího. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdí, že bude do konce roku hotov a Sněmovna jej dostane v lednu.

Pokud reformu schválí Senát, začne platit v lednu. Opozice s ní nesouhlasí a varuje, že když vyhraje volby, zruší ji.

Opozice: Pat a Mat tvoří důchodovou reformu

Pro návrh hlasovalo 103 vládních poslanců, proti bylo 85 zákonodárců z řad opozice. Dříve vládní Piráti kvůli změnám u náročných profesí odešli ze sálu. Koaliční dohoda, která to má řešit, se podle nich nestihne schválit.

„Není realistické, aby to bylo přijaté, aby to včas prošlo, aby byla záruka, že pro lidi, kteří v náročných profesích pracují, na náročných pozicích strávili tisíce směn - ať už dlaždiči, svářeči, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, dávám jenom příklady možných profesí - aby tito lidé měli garanci, že v rámci vyvážené reformy na ně bude pamatováno,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Foto: Profimedia.cz

Otec reformy, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), při jejím pátečním projednávání v Poslanecké sněmovně

„Škoda že jsme o pozměňovacím návrhu nevěděli před 14 dny, nevěděl o tom ani pan ministr. K tomu ho donutili, promiňte mi to přirovnání, ale Pat a Mat, kteří tvoří důchodovou reformu, čili pánové Jakob a Benda, kteří pár minut před koncem projednávání vložili tento nesmyslný pozměňovák ve druhém čtení,“ přidal své hodnocení poslanec Jiří Mašek (ANO). Benda s Jakobem tak podle něj zničili jeden z pilířů reformy.

Na důchody stát vybírá víc od zaměstnanců i živnostníků. Stále to ale nestačí

Ekonomika

Jediná cesta - vládnout dál

„Díky naší vládě budete mít důstojné penze a budou je mít všechny generace,“ okomentoval schválení premiér Petr Fiala (ODS). Upozornil, že se změny nedotknou současných penzistů ani těch, kteří mají těsně před důchodem. Vidí pak jedinou cestu, jak zabránit tomu, aby opozice reformu nezrušila. „A to vládnout dál,“ řekl s tím, že jedině to lidem zaručí, aby důležité změny zůstaly zachovány.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je reforma sociální a prorodinná. „Pro současnou generaci třicátníků a čtyřicátníků budou zajištěny spravedlivé a důstojné penze,“ řekl. Podle ministra práce Mariana Jurečky pak reforma byla kompromisem. „A to jak věcným, tak politickým, tak i společenským. Cílem je zastabilizovat systém a děláme to s vyváženým pohledem, abychom byli solidární a zároveň i spravedliví,“ řekl.

Opozice pak kritizovala i velký počet pozměňovacích návrhů, kterých bylo 33, a to z velké části i ze strany koalice. „Celou dobu nás tady vláda ujišťovala o tom, že zvyšování věku odchodu do důchodu je nezbytné s ohledem na rostoucí dobu dožití, a že tudíž postupné zvyšování hranice věku odchodu do důchodu bude navázáno na demografické studie a vývoj této doby dožití. Byly nám představovány složité rovnice, jak se tyto parametry určují a vypočítávají, série grafů a podobně. A výsledek? Na vývoji doby dožití nebude záležet vůbec. Věk odchodu do důchodu se stanoví takzvaně od stolu a natvrdo,“ kritizovala například Lucie Šafránková (SPD) změny ve zvyšování věku pro odchod do penze.

Původně totiž vláda navrhovala, aby se důchodový věk zvyšoval nad hranicí 65 let až o dva měsíce za rok podle odhadovaného věku dožití pro padesátníky.

Jurečka: Zvýšení věku pro důchod je nutnost

Ekonomika

ANO zvažuje ústavní stížnost

Podle Aleny Schillerové (ANO) její hnutí zvažuje ústavní stížnost. A to kvůli způsobu projednávání ve Sněmovně. Například proto, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová neumožnila hlasování o jejím návrhu na odložení hlasování. Ale zatím je podle ní ANO v těchto úvahách na začátku.

„Sněmovna na sílu schválila důchodovou reformu, ale ve skutečnosti o žádnou reformu nejde. Základní změna spočívá v tom, že stát nebude důchodcům platit z levé, ale z pravé kapsy. Prodloužení důchodového věku na 67 let způsobí to, že lidé, kteří už nebudou moci pracovat, nebo je kvůli věku nikdo nezaměstná, stráví poslední léta před penzí v invalidním důchodu nebo na Úřadu práce,“ uvedla.

„Zaměstnavatelům u náročných profesí vláda přikazuje přispívat do soukromých fondů. Jde o další absurditu par excellence, protože kdo je zaměstnavatelem zdravotních sester, pracovníků sociálních služeb, domovů pro seniory, technických služeb, hygieniků, tedy typických představitelů třetí rizikové kategorie? Je to opět stát, obce. Jak taková změna pomůže veřejným financím?“ dodala.

ANO podle ní nyní bude přesvědčovat občany, že se o žádnou reformu nejedná a pokud hnutí vyhraje volby, tak ji z velké části zruší. „Slibujeme, že to lidem do voleb vysvětlíme, i kdybychom měli objet všechna náměstí a kulturní domy v této zemi,“ uzavřela.

Vyšší důchodový věk i stejné penze manželů. Co změní důchodová reforma

Ekonomika

Výběr článků

Načítám