Článek
"Je to smutná zpráva. Těch dvanáct miliard půjde z peněz daňových poplatníků," řekl Novinkám majitel společnosti Radim Jančura.
Celá transakce je podle Jančury, který měl v plánu v následujících letech Českým drahám konkurovat, podezřelá.
V pondělí upozornil na problém kolem dvanácti miliard korun pro České dráhy. Jak Novinkám Jančura v pondělí řekl, jednání je v rozporu s Evropskou unií a Česku kvůli tomu hrozí pokuta za veřejnou podporu.
"Pokud bychom v Bruselu neuspěli, což nepředpokládám, investice do vlakové dopravy přesuneme na Slovensko," potvrdil Jančura.
V čem dvanáct miliard spočívá?
Před pěti lety se České dráhy transformovaly ze státní organizace na akciovou společnost. Bezúplatně dostaly vlaky i nemovitý majetek, včetně dopravních cest. Provozování cest a nemovitostí má převzít od ČD Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je taktéž státní.
Na konci dubna vláda schválila, že SŽDC majetek koupí za zhruba 400 miliónů korun. Následně však v Senátu došlo ke změně. Rozhodlo se, že SŽDC zaplatí Českým drahám ne stovky miliónů, ale 12 miliard korun. Miliardy pak ve středu schválil i rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny.
Jančura Novinkám potvrdil, že tento krok je v rozporu s Evropskou unií. Lze ho označit za veřejnou podporu. Ministerstvo dopravy se však brání. „Je jedno komu to vláda prodá. Pokud SŽDC má dráhy provozovat, musí k tomu mít majetek, který si koupí,“ řekl v pondělí Novinkám náměstek dopravy Jiří Hodač.
Jančura dodal, že Student Agency udělá vše pro to, aby ČD musely 12 miliard vrátit a na rozhodnutí vlády nedoplatili daňoví poplatníci.