Článek
Reforma mimo jiné navrhuje prodlužovat věk pro odchod do důchodu i nad současnou hranici 65 let. Původně se v ní počítalo se dvěma měsíci za rok, koaličním pozměňovacím návrhem to má být o jeden měsíc ročně, přičemž novým stropem bude pro ročníky 1989 a mladší 67 let.
V rámci reformy se má i mezi roky 2026 a 2035 snižovat výpočet nových penzí. Díky valorizacím sice nadále porostou, ale méně než dnes. Započítávat by se měla postupně každý rok menší část výdělku. Změny se má dočkat i výchovné, lidem pečujícím o nemocné blízké by se měl důchod za dobu péče vyměřovat z průměrného celorepublikového platu.
Problémy pak jsou ohledně zvýhodněných předčasných důchodů pro náročné profese. Podle původního návrhu se mají týkat pracovníků z takzvané čtvrté a části třetí kategorie rizik, tedy asi 120 000 lidí. Poslanci TOP 09 a ODS ovšem navrhli aby se to vztahovalo jen na čtvrtou kategorii, což je asi patnáct tisíc lidí.
Na důchody stát vybírá víc od zaměstnanců i živnostníků. Stále to ale nestačí
Pokud jde o samotné středeční jednání, mluvili hlavně řečníci s přednostními právy především z řad opozice. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil reformu za paskvil a za podvod na lidi.
Podle šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové by reforma měla sestávat z několika základních bodů. Prvním by mělo být zohlednění zdravého stárnutí, druhým podpora soukromého spoření. „Je přece logické, že právě prostřednictvím zajímavých nástrojů pro vlastní zabezpečení na stáří, které stát podporuje daňově nebo státní podporou, získává důchodový systém nepostradatelné finanční prostředky navíc, které mu pomáhají k tolik požadované dlouhodobé stabilitě,“ konstatovala.
Mezi další klíčové body podle ní patří strategické investice pro dlouhodobé financování. „Některé země, jako například Norsko, úspěšně zavedly strategické fondy pro podporu důchodového systému. Tyto fondy investují do dlouhodobě výnosných aktiv, aby posílily stabilitu důchodového systému i v časech ekonomické stagnace či krize,“ dodala.
Po schválení programu schůze se slova ujal předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Navrhuji, abychom vyčlenili dobu na jednání dnes od 15:35 do 21:00. Myslím, že opozice si zaslouží, aby mohla tu diskusi k zákonu vést,“ prohlásil. To ovšem opozice vetovala. Proto Benda navrhl jednání přerušit do pátku do 9:00.