Hlavní obsah

Dvojnásobné odstupné. Poslanci ODS a TOP 09 navrhli výpověď bez udání důvodu

5:34
5:34

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

V průměru šestiměsíční výdělek jako odstupné by měli dostávat lidé, kteří v práci dostanou výpověď bez udání důvodu. Standardní odstupné přitom u většiny zaměstnanců dosahuje výše jejich tří průměrných mezd. Týkat se to ale má jen zaměstnanců soukromých firem, nikoliv státního sektoru. Bez důvodu by pak nemělo být možné propustit ani zaměstnance pět let před penzí, invalidní důchodce nebo těhotné ženy. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu k novele zákoníku práce poslanců za ODS a TOP 09.

Foto: Profimedia.cz

Poslanci projednávají zákoník práce ve druhém čtení, pokračovat v něm budou tento týden.

Článek

Návrh má podle poslanců rozhýbat trh práce a umožnit zaměstnavatelům snáze propustit nepotřebné zaměstnance. Podle něj by u výpovědi bez udání důvodu mělo být odstupné dvakrát vyšší než při výpovědi s odůvodněním. Šestiměsíční odstupné by tak dostali lidé, kteří pracují u současného zaměstnavatele alespoň dva roky.

Ti, kteří jsou u něj mezi jedním a dvěma roky, by dostávali při výpovědi bez důvodu čtyřnásobek své průměrné mzdy. Zaměstnanci pracující v dané firmě méně než rok by pak měli mít nárok na dvojnásobek svého průměrného výdělku.

„Dvojnásobek standardního odstupného je dostatečně velká rezerva na to, aby si zaměstnanec mohl říci, jestli chce pokračovat v oboru, ve kterém doposud působil, nebo se zaměřit na rekvalifikaci,“ řekl Novinkám poslanec Michal Zuna (TOP 09), který je jedním z předkladatelů.

Opozice a odbory grilovaly Jurečku kvůli prodloužení zkušební doby

Ekonomika

„Šest měsíců je dostatečná rezerva, aby si nejen našel nové zaměstnání, ale i případně nové bydlení v jiné lokalitě nebo začal podnikat,“ dodal.

Výpověď bez udání důvodu se nemá týkat zaměstnanců ve veřejném sektoru, lidí pět let před penzí, invalidních důchodců. Dále nemá být možná u těhotných žen, žen na mateřské, rodičů na rodičovské nebo otcovské dovolené. Podle Zuny to má ohroženým skupinám zaměstnanců zaručit ochranu.

Proti je i část koalice

Proti zavedení výpovědi bez důvodu jsou ale koaliční STAN a KDU-ČSL. „Toto je úprava, ke které já souhlasné stanovisko nedám,“ avizoval už dříve ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Byli jsme vždy proti a nic se na tom nemění. V době, kdy firmy mají hlavní problém s nedostatkem pracovních sil, to ani nedává smysl,“ konstatoval i předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný.

„Jsme rozhodně proti. Můžeme se o tom bavit v nějaké další změně zákoníku práce, ale až budeme mít v pořádku politiku zaměstnanosti, aby se lidé mohli odrazit ze dna. Kolegové se zřejmě inspirovali v Dánsku. Ale tam je systém podpory v nezaměstnanosti, rekvalifikací a dalších potřebných věcí pro návrat lidí na trh práce úplně jiný,“ doplnila místopředsedkyně poslaneckého klubu Starostů Pavla Pivoňka Vaňková.

„My se průběžně bavíme i s dalšími koaličními partnery. Oni se vyjadřují, že tento návrh nepodpoří, ale ještě to nebudeme vzdávat a pokusíme se s kolegy vyjednávat,“ okomentoval to Zuna.

Rozhořčené odbory

Opoziční hnutí ANO návrh nepodpoří. Situaci na trhu práce by podle něj nerozhýbal. „Výpovědi bez udání důvodu by naopak ohrozily ohrožené skupiny zaměstnanců, jako jsou matky s malými dětmi,“ uvedla šéfka jeho poslaneckého klubu Alena Schillerová.

Nesouhlasí s ním ani Piráti. „Je to krajní krok, který by musel být vykompenzován výrazně vyšším odstupným – například na úrovni trojnásobku běžného odstupného,“ řekla za ně místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová s tím, že by se to muselo doplnit i dalšími věcmi jako změnami v podporách či celoživotním vzdělávání.

Proti návrhu se jednoznačně vymezily odbory. „Bude to tak, že se někdo špatně podívá na nadřízeného nebo řekne něco, co se mu nebude líbit, a bude vyhozen bez důvodu,“ řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek.

„Ty návrhy jsou asociální, to odstupné je směšné. Představte si, že vás v 61 letech bez udání důvodu propustí. Jak si budete hledat práci?“ doplnil předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo. Pokud to projde, budou podle něj odbory protestovat.

Zástupci zaměstnavatelů se k návrhu stavějí opatrně, byť zavedení výpovědí bez udání důvodu nevylučují do budoucna. Důležité podle nich je hlavně to, aby prošla novela zákoníku práce, a to včetně zvažovaných změn v podporách v nezaměstnanosti.

„Na výpovědi bez udání důvodu se neshodují ani koaliční strany. Bylo by lepší nechat to projít řádným legislativním procesem a prodiskutovat návrh s odborníky na pracovněprávní problematiku, “ řekl Novinkám viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Bohdan Wojnar.

Návrh načetly ODS a TOP 09 v okamžiku, kdy se novela zákoníku práce projednává ve Sněmovně ve druhém čtení. Pak bude ještě třetí čtení, kde se definitivně rozhodne o tom, zda výpověď bez udání důvodu projde spolu se zákoníkem do Senátu a k podpisu prezidentovi.

Rozdělená koalice. ODS a TOP 09 trvají na výpovědích z práce bez udání důvodu

Ekonomika

Výběr článků

Načítám