Článek
Jelikož normu ještě budou posuzovat Senát a prezident, lidé by mohli začít elektřinu sdílet od poloviny příštího roku.
„Přijetí novely je skvělou zprávou pro domácnosti, obce i firmy. Sdílení elektřiny z vlastních bezemisních zdrojů bude dlouhodobě přispívat ke zvyšování energetické soběstačnosti a tím i snižování nákladů na elektřinu,“ sdělil Právu expert na komunitní energetiku Svazu moderní energetiky Martin Ander.
Zákon umožní bez složité administrativy vznik skupin až o deseti členech, například z rodiny, přátel, firem s více provozy nebo mezi úřady v obci. V rámci skupin budou moci výrobci elektřinu posílat sami sobě na jiné místo nebo ostatním. Pokud ale budou proud sdílet prostřednictvím distribuční soustavy, zaplatí distribuční platby.
Dotace na zateplení a fotovoltaiku jsou zpět
Až tisíc odběrných míst v nejvýše třech sousedících obcích s rozšířenou působností se také nově bude moci účastnit energetického společenství.
Později se počítá s rozšířením na ještě více odběrných míst. To ale půjde až se vznikem datového centra ke sledování výroby a spotřeby elektřiny v soustavě. S centrem se počítá až od poloviny roku 2026.
Společenství budou muset být právnickými osobami a musí se registrovat na Energetickém regulačním úřadu.
Zájem je velký
Podle Unie komunitní energetiky jde o přelomový zákon pro českou energetiku i společnost, protože občanům umožňuje přímo se podílet na energetické transformaci výstavbou a využíváním lokálních obnovitelných zdrojů energie.
Třeba Hnutí Duha už registruje stovky žádostí o zapojení do společenství. „Zakládáme energetické družstvo na demokratických principech. Ještě jsme nezačali investovat a už teď máme přes tři sta přihlášených členů,“ sdělil expert z Hnutí Duha a Unie komunitní energetiky Ondřej Pašek.
„Není divu. Díky novele zákona mohou vzít lidé proměnu české energetiky do vlastních rukou a zajistit si dodávku čisté energie z vlastních zdrojů,“ dodal.
Podle Jakuba Čejky, technického ředitele dodavatele bateriových úložišť IBG nabídne komunitní energetika spotřebitelům řadu výhod a hlavní roli v ní budou hrát fotovoltaika a bateriová úložiště energie.
„Efektivní využívání čisté energie z obnovitelných zdrojů má vedle poměrně vysoké prvotní investice také nároky na systém, který bude efektivně řídit výrobu, akumulaci a spotřebu energie. V rámci komunity pak i díky tomu dokážete mnohem efektivněji využívat vyrobenou elektřinu,“ sdělil Právu Čejka.
Do nějaké formy komunitní energetiky by se do konce tohoto desetiletí mohla zapojit až třetina obcí a polovina občanů, domnívá se předseda společnosti Enerkom Opavsko Jiří Krist.