Hlavní obsah

Poškozenou zásilku je nejlepší nepřijmout. Nebo si natočit její vybalování

Tisíce zákazníků už čekají na objednané vánoční dárky. Vytíženost doručovacích společností v posledních dnech proto vzrostla. Není ale bohužel výjimkou, že balík doputuje k adresátovi poškozený.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

„Zákazník by měl zásilku vždy pečlivě zkontrolovat. Pokud zjistí viditelné poškození obalu, může ji odmítnout převzít,“ vysvětlil předseda Sdružení obrany spotřebitelů Ondřej Zelenka.

Ať už zákazník zjistí, že je zásilka poškozená před, nebo po převzetí, vždy platí, že by měl co nejdříve kontaktovat prodejce. Pomůže také dokumentace balíku pomocí fotografií či videa.

„Při nákupu na e-shopu zpravidla odpovídá za balíček až do okamžiku jeho doručení prodávající, který je ve smluvním vztahu s dopravcem,“ uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Nicméně mechanické poškození obsahu balíku odhalí adresát mnohdy až po jeho otevření.

„I v takové situaci lze vadu reklamovat. Prodávající totiž odpovídá jak za dopravu, tak za řádné zabalení zboží,“ dodala Hekšová.

Prodejce pak musí reklamaci řešit buď opravou, výměnou, nebo vrácením peněz.

„Reklamace musí být vyřízena do třiceti dnů. Je klíčové uchovávat všechny doklady o nákupu, faktury, fotografie poškození a případnou komunikaci s prodejcem či přepravcem,“ dodal Zelenka.

Problematická může být situace, kdy spotřebitel zjistí poškození zásilky až po delší době. Oslabuje tak svoji důkazní pozici a snižuje šanci na bezproblémovou reklamaci. Otevření balíku proto není dobré odkládat.

Vánoční dárky objednejte včas, jinak pod stromkem nebudou. Zásilkové služby upřesnily termíny

Ekonomika

Související články

Výběr článků

Načítám