Článek
V tiskové zprávě to ve středu sdělili zástupci spolku. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 854 věřitelů, jejichž pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun. Naprostou většinu z nich pak tvoří právě investoři do dluhopisů.
"Situace se doposud vyvíjí výrazně v neprospěch drobných věřitelů, kteří byli doslova odstaveni na druhou kolej. Budu je bránit a usilovat o spravedlivou insolvenci EMTC," uvedl advokát Jan Hrazdira, který stojí v čele spolku. Ten se dlouhodobě specializuje na insolvenční řízení.
Klíčovou roli měl ve sledované insolvenci zkrachovalé loterijní společnosti Sazka, kde zastupoval insolvenčního správce Josefa Cupku. Zastupoval také významné korporátní věřitele a banky v insolvencích společností LESS, PSJ či ČKD Kutná Hora a působil při restrukturalizaci strojírenské firmy Kovosvit MAS. Je expertem v oblasti řešení obchodních sporů a arbitráží.
Češi za covidu nakoupili státní dluhopisy za 15,1 miliardy
Do spolku může podle tiskové zprávy vstoupit každý věřitel, který přihlásil svou pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Bártovi nebo jedné z firem jeho skupiny. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají již peníze na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb.
Vstup do spolku je zdarma. Členský příspěvek však bude třeba uhradit, až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky. V takovém případě uhradí členové spolku jedno procento z jejího uspokojení.
Pád skupiny EMTC je jednou z největších dluhopisových kauz Česka. EMTC-Czech je obchodní společnost založená Bártou v roce 2003. Do roku 2019 nabízela dluhopisy za účelem financování svých projektů. Jedním z nich byla výuková aplikace pro děti Lipa Land. V září 2020 na její majetek vyhlásil Městský soud v Praze konkurz.
Dalšími členy výboru jsou společnosti Credit One, B19 nebo Mníšek pod Brdy, o kterých však někteří věřitelé tvrdí, že je předseda věřitelského výboru Bujnoch přímo ovládá. Bujnoch má v insolvenčních řízeních skupiny EMTC přihlášeny pohledávky přesahující 700 milionů korun. Jeden z věřitelů však v minulosti na schůzi upozornil na to, že mu Bárta nezákonným způsobem vyplatil milionové sumy, a to v době, kdy se již nacházel v úpadku. Tímto způsobem mohlo podle něho dojít ke krácení práv ostatních věřitelů, mezi něž patří právě stovky dluhopisových investorů. Mimo majetkovou podstatu měly být Bujnochovi vyplaceny prostředky přesahující 150 milionů korun.