Článek
Portoriko vyhlásilo bankrot po krachu jednání s věřiteli a poté, co několik velkých věřitelů na stát podalo v úterý žalobu kvůli nesplácení závazků. Bankrotové řízení Portorika se bude řídit zvláštním zákonem, který loni přijal Kongres USA a který upravuje restrukturalizaci veřejného dluhu tohoto státu pod dohledem amerického federálního soudu. Portoriko vzhledem ke svému zvláštnímu postavení v rámci USA nemůže vyhlásit obvyklou formu bankrotu.
Bankrot pod dohledem soudu Portoriku umožní splácet jeho dluhy s výraznými srážkami bez dohody s věřiteli. Tento postup by ale mohl odradit investory a prodloužit období, kdy ostrov nebude mít přístup na trhy dluhopisů, upozornila agentura Reuters.
"Hodláme chránit své lidi," řekl Rossello novinářům. Poukázal přitom na to, že jedna ze žalob si nárokovala pro věřitele veškeré příjmy portorického ministerstva financí. Dodal ale, že jednání o restrukturalizaci dluhu, s níž by věřitelé souhlasili, vyhlášením bankrotu skončit nemusí a že tento krok může naopak znamenat jejich urychlení.
Rekordní byl dosud Detroit
V březnu portorický vládní výbor pro dohled nad veřejnými financemi schválil Rossellův fiskální plán, podle něhož by ostrov splácel ročně na dluzích jen 800 miliónů dolarů, tedy méně než čtvrtinu nynější sumy. Tato představa investory frustrovala a jednání o dohodnuté restrukturalizaci dluhu se od té doby zadrhla.
Dosud největší komunální bankrot v USA vyhlásilo město Detroit. To mělo v roce 2013, kdy se uchýlilo pod soudní ochranu před věřiteli, dluh 9,3 miliardy USD.
Portoriko vedle vysoké zadluženosti trápí chudoba, jejíž míra dosahuje 45 procent. Míra nezaměstnanosti je na ostrově dvakrát vyšší, než je celoamerický průměr, a počet obyvatel území klesá.