Článek
„Zálohování jednoznačně pomůže a zajistí, abychom sesbírali minimálně 90 procent plechovek a materiál vraceli, tedy recyklovali do nových plechovek,“ sdělila Novinkám mluvčí Iniciativy pro zálohování Kristýna Havligerová.
Upozornila, že například Slováci spustili systém záloh v roce 2022 a díky tomu se zpětné využití hliníkových plechovek skokově zlepšilo. „Zálohování plechovek umí velmi rychle a efektivně přeměnit vysbírané obaly na nové. Díky němu se na Slovensku daří získat zpět přes 92 procent plechovek, které jsou opět využity na výrobu nových,“ uvedla.
Malé obchody brojí proti zálohování PET lahví a plechovek
V Česku se z vysbíraného odpadu stává spíše odpad ve spalovnách či na skládkách, když z použitých PET lahví se podle odhadů ministerstva životního prostředí na výrobu nových lahví využije jen 17 procent, z plechovek pak žádná.
Odpad sice Češi poměrně svědomitě už dnes třídí, podle Havligerové to ale neznamená recyklaci. U plastových lahví byla v Česku v roce 2023 podle odhadů míra sběru na úrovni 75 procent, nicméně recykluje se jich méně než polovina. Plechovek se loni podle dat společnosti EKO-KOM sesbíralo jen 30 procent.
Na trhu jich přitom stále přibývá. Podle analýzy dat společnosti NielsenIQ se letos v Česku staly nejoblíbenějším obalem pro pivo, když těsně přeskočily vratné skleněné lahve (podíl 45 versus 44 procent).
„Prodej piva v plechovkách se jen v letošním roce zvýšil oproti stejnému období loňského roku o 12 procent. Plechovky jsou lehčí a celkově praktičtější pro převoz, rychleji se vychladí. Atraktivní jsou hlavně pro mladé,“ podotkla Havligerová.
O to víc je podle ní špatné, že pro sběr plechovek nyní ve velké části země neexistuje infrastruktura. „Ani z těch v Česku sesbíraných nevznikne žádná nová plechovka, nejčastěji se použijí jako činidlo na výrobu oceli. Zbytek končí rovnou ve směsných koších a následně na skládce nebo ve spalovně,“ shrnula mluvčí Iniciativy pro zálohování.
Zálohový systém jako jediný umí uzavřít materiálovou smyčku, tedy to, že se z petky stane opět petka a z plechovky plechovka
Pomoci má zálohování
Hliník lze přitom recyklovat prakticky do nekonečna, a to bez dopadů na jeho kvalitu. Plechovka vyrobená z recyklátu chrání podle Havligerové nápoj stejně dobře jako ta z nového hliníku.
Podporu zálohového systému na PET lahve a plechovky vyjádřily v posledních týdnech také české neziskové organizace zaměřené na ochranu životního prostředí. Zálohování se naopak brání menší obce, které se obávají hlavně finančních dopadů, a také malí prodejci. Ti tvrdí, že pro vracené obaly nebudou mít místo.
O zavedení záloh u PET lahví a plechovek má přitom vláda rozhodovat už příští čtvrtek. „Počítáme s tím, že by zálohový systém měl být plně funkční od roku 2026. Výše záloh by měla být stejná pro oba druhy nápojových obalů ve výši čtyři koruny,“ potvrdila Novinkám mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.