Článek
Dvoudenní akci bude hostit britský premiér Keir Starmer, který v Londýně přivítá předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, ministry USA, Japonska, Francie, Německa a Indie a šéfy desítek energetických společností, informuje server Financial Times (FT).
Spoluorganizátorem akce je šéf IEA Fatih Birol, podle kterého „poučení z Ukrajiny ještě nebylo plně pochopeno“. Odkazoval při tom na krizi v Evropě způsobenou ztrátou ruského potrubního plynu a spěchem při získávání alternativních dodávek energie.
Podle Birola existují „tři zlatá pravidla“ pro energetickou bezpečnost: diverzifikace dodávek, dostatečná politická předvídatelnost, jež společnostem umožní provádět masivní a dlouhodobé investice, a spolupráce na globální úrovni.
To je poněkud v rozporu se současnou situací. Evropa dál zůstává závislá na dovozu plynu a obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupráci na světové úrovni spíše omezí, než posílí.
Mezitím se množí rizika pro dodávky energií, ať už jde o válku na Ukrajině a na Blízkém východě, extrémní počasí, útoky na podmořské kabely, kybernetické útoky a další. „Existují tradiční rizika a nově vznikající rizika a ta musí být větší součástí mezinárodní debaty,“ řekl Birol.
Na summit nedorazí zástupci Číny, kteří si pro daný termín nenašli v kalendáři čas. „Přáli bychom si, aby všichni byli u stolu, ale země, které se účastní setkání, tvoří tři čtvrtiny světového HDP, což podle mého názoru není vůbec špatné,“ dodal.