Článek
„Jsme schopni reagovat na tři hlavní potřeby a poskytnout bezprostřední pomoc, když člověk je bez prostředků, přišel o střechu nad hlavou nebo jeho nemovitost je neobyvatelná,“ potvrdil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Mimořádnou pomoc je možné využít například na nákup domácích spotřebičů či oblečení, případně na nezbytný jednorázový výdaj, jako je třeba dočasné ubytování v hotelu. Pro tyto případy by si lidé měli schovat účtenky.
Policie řeší tři případy rabování
Podle šéfky ministerské sekce dávek Ivy Merhautové (KDU-ČSL) se sice u žádosti o okamžitou pomoc běžně posuzují majetkové a příjmové poměry, ale tentokrát budou úředníci přihlížet k situaci. „Lidé dodají čestné prohlášení a nadiktují do protokolu, že nemají žádné finanční prostředky a jsou v krajní nouzi,“ uvedla Merhautová.
I když standardně by na maximální výši pomoci měly dosáhnout jen sociálně nejslabší domácnosti, v případě povodní budou podle Jurečky úředníci vše posuzovat individuálně. Nechtěl proto ani odhadovat, na jakou pomoc by měla mít nárok průměrně příjmová rodina, které povodeň odplavila peníze či platební karty.
I lidem, kteří přišli o doklady, se budou pracovníci mobilních týmů snažit pomoci, například ve spolupráci se starosty obcí, kteří je identifikují.
O mimořádnou pomoc lze žádat i přes internet a nechat si ji vyplatit na účet. I vzhledem k tomu, že v postižených oblastech vypadává signál operátorů a řada úřadů práce je pod vodou, budou pomáhat s vyplněním žádostí i provádět výplatu mobilní týmy přímo v zasažených obcích.
Další podrobnosti k okamžité pomoci a to, jak o ni žádat, lidé zjistí na infolince 800 779 900 nebo na webu https://www.uradprace.cz/web/cz/povodne.
Sbírky na pomoc při povodních
Povodně 2024
Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.