Hlavní obsah

Polský ministr zapojil do sporů o maso Rumcajse a Krtečka

Polský ministr zemědělství do současných sporů, které se mezi Prahou a Varšavou rozhořely kvůli případům se závadným polským masem, zapojil postavičky z českých kreslených pohádek. Objevily se v pátek v jeho vzkazu na Twitteru určeném šéfovi českého resortu zemědělství Miroslavu Tomanovi, kterého vyzval, aby zanechal kousavých poznámek.

Foto: Koláž Novinky.cz s Profimedia.cz

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Článek

„S uspokojením přijímám informace o tom, jak dobře funguje veterinární dozor v Čechách. To, že každou chvíli objeví maso neznámého původu, jako v roce 2018, že najde dopravní firmy převážející nelegální maso, že nachází nikde neohlášené, nelegální sklady s masem, které pochází neznámo odkud, bezpochyby svědčí o tom, že je schopný," píše Ardanowski. Maso od neznámých krav, které chybějí v systému registrace a evidence, „bylo získáno při loupežné činnosti jistého Rumcajse, který to dělal pro Manku a Cipíska".

Česká Státní veterinární správa ve čtvrtek informovala, že v Praze na Bohdalci fungovala nelegální bourárna masa. Veterináři spolu s policií a celníky na místě zajistili skoro 1200 kilogramů hovězího masa bez dokladů a značení. Další místo s 800 kilogramy neznámého masa veterináři našli koncem loňského roku v řeznictví v Chotěšově u Plzně. Další desítky kilogramů masa byly prošlé.

Podle Ardanowského nelegální sklad „v centru Prahy vedl známý konspirátor Krteček a přepravou neznámého masa se zabývali Křemílek a Vochomůrka".

„Tvoje kousavé poznámky, které jsou možná potřebné v nějaké vnitřní (české vnitropolitické) hře, padat nemají," vzkázal Ardanowski Tomanovi s tím, že k inteligentnímu člověku, za jakého svůj protějšek považuje, se nehodí. Vyzval zároveň Tomana, aby dál „nešel touto cestou".

V Česku se v posledních týdnech znovu debatuje o kvalitě a bezpečnosti polských potravin poté, co koncem ledna polská televize odvysílala tajně natočenou reportáž z jatek, kde byly poráženy nemocné krávy. Maso z nich se dostalo do řady zemí Evropské unie, včetně Česka a Slovenska. Později čeští veterináři v polském hovězím objevili salmonelu. Ve čtvrtek informovali, že ji objevili ve 1200 kilogramech mražených kuřecích stehen z Polska.

Ministr zemědělství Miroslav Toman opakovaně prohlásil, že nevěří polskému systému veterinární kontroly. Podle Ardanowského se problémy s polskými potravinami zveličují, myslí si, že každá záminka je dobrá k obvinění Polska, že má špatné jídlo. Takto se prý chovají země, které v oblasti produkce potravin nestačí na konkurenci z jeho země.

„Kdo je bez viny, ať hodí kamenem," řekl ve čtvrtek Ardanowski v reakci na informace o nelegální bourárně masa v Praze. „Je vidět, že to určitě nejsou Češi," dodal.

Problémy s polskými potravinami
Sérii zpráv o problematické kvalitě polských potravin zahájila v roce 2012 takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a zřejmě i do zahraničí.
V roce 2013 se na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) také zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, které obsahovaly zakázanou kyselinu mravenčí. Problémy byly v ČR i s polským kakaem, které ve skutečnosti obsahovalo pouze 80 procent kakaa a zbytek tvořila dřevitá hmota z drcených kakaových slupek.
V minulosti také veterináři opakovaně našli salmonely v kuřecím, v krůtím i vepřovém mase dovezeném z Polska. Asi největší případ z posledních se týkal vajec – v říjnu 2016 zakázala Státní veterinární správa (SVS) na základě zprávy z evropského systému rychlého varování RASFF prodej 3,5 milionu polských vajec, které mohly obsahovat bakterie salmonelózy.
V únoru 2017 vyvolala pozornost zpráva SVS o tom, že v Jablonci nad Nisou prodala jedna z firem zhruba 1,9 tuny kuřecího masa, které obsahovalo i bakterie salmonelózy. Celkem do Česka přišlo z Polska 3,6 tuny závadného masa, část veterináři stáhli, část šla do odpadu při úpravě. O měsíc později SZPI varovala spotřebitele, aby nejedli půlkilogramový mix polského mletého masa, který také obsahoval bakterie salmonely. SZPI vložila informaci do RASFF.
Během roku 2017 i loni se několikrát objevily problémy s polskými jablky a některými druhy zeleniny, ve kterých zjistila SZPI nadlimitní množství pesticidů.
V srpnu 2017 vypukl skandál s jedem ve vejcích. Na trhu v několika zemích Evropy včetně ČR a Slovenska se objevily miliony vajec a výrobků z nich obsahujících fipronil. V Česku pocházela podle veterinářů vejce s jedem z různých chovů z Polska. Také na Slovensko byla dodána z Polska vejce kontaminovaná fipronilem.
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám