Článek
S odvoláním na své zdroje z řad zaměstnanců polské státní správy a průmyslu to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
„Zadržení špiona znamená konec debat,” prohlásil podle Reuters úředník polské vlády, ovšem pod podmínkou anonymity.
Polská vláda už jedná o dalších krocích s EU a USA, ovšem o náhradě společnosti Huawei zatím nerozhodla. Mezi evropskými firmami přitom patří mezi nejsilnější dodavatele zařízení do 5G sítí finská Nokia a švédská společnost Ericsson.
Pro vyřazení Číňanů je i prezident Duda
Pro vyloučení Huawei z chystaných bezdrátových sítí nové generace se vyslovil i polský prezident Andrzej Duda. „Já jsem rozhodně spíš pro spolupráci s evropskými firmami či s těmi z USA než s výrobci z Asie,” prohlásil prezident v rozhovoru pro polský server money.pl.
Polské úřady počátkem měsíce obvinily ze špionáže bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a zaměstnance Huawei pracujícího v Polsku. Na oba v pátek uvalily vazbu a hrozí jim až desetileté vězení. Polsko se v návaznosti na tuto aféru může stát další západní zemí, která omezuje přístup největšího světového výrobce telekomunikačních zařízení na svůj trh.
Zástupci firmy Huawei, která spojení se špionáží důrazně odmítá a zatčeného muže okamžitě propustila, tento týden jednali s představiteli polské vlády o bezpečnostních hrozbách. „Spolupracujeme s vládou a partnery v Polsku, abychom úřady přesvědčili, že naše technologie vůbec neohrožují sítě v zemi a naopak nabízí lepší propojení,” cituje Reuters z prohlášení firmy.
Huawei má potíže v mnoha zemích
Ne všichni jsou o tom ale přesvědčeni. Například bývalý ministr obrany a současný poslanec Tomasz Siemoniak soudí, že polskou alternativou k Huawei by měla být státní firma v konsorciu s dalšími partnery.
V západních zemích čelí Huawei obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Firma taková obvinění odmítá.
Zatímco Spojené státy zakázaly používání výrobků Huawei úřadům, přístup do chystaných 5G sítí firmě znemožnily Nový Zéland, Austrálie či Japonsko. V Evropě již výhrady k působení Huawei projevily úřady v Británii, Belgii či v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise.
Na bezpečnostní hrozbu spojenou s používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE upozornil v prosinci i Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).