Článek
"Zahájil jsem práce na tomto konceptu, abych zjistil, jaké pozitivní efekty by bylo možné očekávat. Jde tu o posílení naší pozice v těchto třech podnicích s cílem zabránit pokusům o nepřátelské převzetí," uvedl ministr. Dodal, že výsledky této analýzy by měly být připraveny do konce prvního čtvrtletí.
Celková tržní hodnota firem PKN, Lotos a PGNiG činí zhruba 60 miliard zlotých (370 miliard korun). To je téměř dvojnásobek hodnoty rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV a trojnásobek hodnoty jejího maďarského konkurenta MOL, píše Reuters.
Vláda posiluje kontrolu
Finanční trhy se obávají, že sloučení firem PKN, Lotos a PGNiG by mohlo představovat další krok v posilování kontroly nové polské vlády nad ekonomikou.
Vítěz voleb Právo a spravedlnost (PiS) již vyměnil několik nejvyšších vedoucích pracovníků státních podniků, vedle televize i rozhlasu i právě PKN.
"Pro investory je to další signál, že vláda vstupuje do tohoto strategického odvětví. Investoři chtějí vydělávat peníze, zatímco stát má své vlastní cíle," uvedl analytik Radoslaw Lipiński ze společnosti Pekao Investment Banking.
O Unipetrol má zájem Kellner s Křetínským
PKN Orlen vlastní v Česku Unipetrol, provozovatele největší sítě čerpacích stanic Benzina a rafinérií v Kralupech, Litvínově a Pardubicích - Paramo.
O koupi Unipetrolu loni projevily zájem společnosti EPH a PPF miliardářů Daniela Křetínského a Petra Kellnera. Podle HN Polákům nabízejí 30 miliard korun. [celá zpráva]
Šéf státního správce ropovodů v ČR firmy Mero Stanislav Bruna loni v březnu prohlásil, že Orlen by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že neplánuje ukončení výroby a uzavření rafinérií v ČR.