Článek
Nominální meziroční nárůst průměrné mzdy činí 6,9 procenta. Nicméně reálně, při započtení inflace, se zvýšila jen o 4 procenta. „Dvě pětiny mzdového nárůstu pohltila inflace,” dodal ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.
Podle něj byl současný růst „výsledkem kompromisu mezi finančními možnostmi podniků a jejich přetrvávající vysokou poptávkou po pracovní síle”.
Průměr za celé první tři čtvrtiny letošního roku činil 33 429 korun.
Nejvyšší průměrnou mzdu vyplácí zaměstnavatelé v Praze – 41 720. Meziročně je to o 2308 korun více. Praha zůstává i nadále jediným krajem, kde průměrná hrubá mzda přesahuje 40 tisíc.
Průzkum: Růst mezd zpomaluje, firmy ale stále přidávají přes sedm procent
Naopak nejméně si vydělají zaměstnanci v Karlovarském kraji – 29 941 korun hrubého. Meziročně tamní průměrná mzda vzrostla o 1965 korun. Zároveň jde stále o jediný kraj, kde se průměr mezd zatím nepřehoupl přes 30 tisíc.
Nízká nezaměstnanost i růst minimální mzdy
„Tuzemští pracovníci nadále těží z rekordně nízké nezaměstnanosti, která firmám nedává jinou možnost než bojovat o jejich přízeň vyšším ohodnocením,” uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
„Do výsledku se promítá i letošní růst minimální mzdy, který prosakuje z nižších pater směrem vzhůru. Zároveň zde vidíme efekt zvýšení platů ve veřejné sféře, který pomohl zejména zaměstnancům ve vzdělávání, jejichž výdělky narostly nejvíce ze všech sledovaných skupin – o 11,1 procenta,” dodal.