Článek
„Už jsme u něj byli. No ten je,“ vyprávěla na Živitelce maminka Petra a ukazovala přátelům fotky s Kilem v telefonu. Pověst o jeho kráse se už od prvního dne nese celou výstavou. Osel je i hvězdou médií, ale nejradši jej mají děti.
S chovatelem Tomášem Paterem přijel až z Opavska a velký zájem návštěvníků jeho majitele nepřekvapil. „Popravdě mě to moc nepřekvapuje, protože vím, jak krásné zvíře to je,“ řekl chovatel.
Po oslovi francouzského plemene poitou dlouho toužil. „Nakonec jsme si jej nechali přivézt z Francie na začátku tohoto roku a jsou mu tři. To plemeno je hodně komunikativní a Kil je opravdový dobrák, má lidi rád. Dá se říct, že na hřebce je až moc hodný, možná to je právě i tím plemenem,“ přemítal Pater.
Svět má o jednoho vzácného osla víc. Narodil se ve Dvoře Králové
Připouští, že i Kil má tak jako všichni oslové svou hlavu. „Když osel nechce, tak s ním nehnete. Musí vám věřit,“ podotkl chovatel. Plemeno poitou bylo původně vyšlechtěno na tahání děl vojákům a přepravu dalšího materiálu. „Dnes se s ním připouští koně a produkují se tak muly,“ vysvětlil Pater.
Podle něho je Kil jediným oslem tohoto plemene s doloženým rodokmenem v Česku. „Hřebec, jako je tento, vyjde na asi sto tisíc, a oslice, která je potřeba k chovu a kterou bych si rád pořídil, vyjde ještě o padesát tisíc dráž,“ vypráví Pater.
Ještě poroste
Kil má v kohoutku 137 centimetrů a mezi ostatními plemeny oslů na zemědělské výstavě, která v úterý zavře svoje brány, je opravdovým velikánem. „Jsou mu teprve tři, ještě bude růst i mohutnět,“ podotkl chovatel.
Ten vlastní s manželkou v Kružberku na Opavsku minizoo, kde mohou návštěvníci Kila vidět. „Máme i další oslíky jiných plemen, pět velbloudů, dikobrazy, lamy, ovce, kozy, morčata, hrdličky, srnečka, emu i bažanty. Těší mě, že máme už stálé návštěvníky a lidé k nám chodí rádi,“ dodal Pater.