Článek
Průmysl v listopadu meziročně klesal druhým měsícem v řadě. Propad navíc zrychlil na 2,7 procenta. Nedaří se především automobilkám a výrobcům dílů pro vozidla.
„Je to dáno hospodářským modelem Česka. Stejně jako u energetiky jsme v předchozích letech zanedbali investice. Vázali jsme se k jednomu dominantnímu partnerovi, tedy Evropské unii, respektive Německu,“ uvedl Vlček v debatě v TV Nova.
Český průmysl prudce padá
Ministr neočekává v souvislosti s problémy českého průmyslu výrazné propouštění. V regionech je podle něj řada prosperujících strojírenských firem.
Řešení potíží vidí Vlček v nalezení nových trhů a změně priorit české ekonomiky. V podobném duchu mluvil v rozhovoru pro TV Prima také premiér. Vláda se proto podle jeho slov zaměřuje na podporu odvětví s vysokou přidanou hodnotou, například výrobu čipů.
Pomoci nastartovat růst průmyslu by podle Fialy mohlo i zmírnění některých regulací v automobilovém průmyslu, o čemž politici poslední týdny vyjednávají v Bruselu. „Je vidět, jak špatné je dát si ideologické cíle, které neodpovídají chování zákazníků,“ konstatoval Fiala pro TV Prima.
Unie si ve snaze co nejvíce urychlit přechod na ekologicky šetrnější elektromobily stanovila ambiciózní plány. Automobilky mají také platit pokuty za neplnění emisních cílů. Sektor přitom v posledních letech zápolí mimo jiné se sílící čínskou konkurencí, která navíc těží z masivní státní podpory. Politici proto vyjednávají úpravu zmíněných pravidel tak, aby evropské automobilky ještě více nepoškodily.
ANO chce řešit drahé energie
Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) vidí za potížemi českého průmyslu také příliš drahé energie. Zvlášť tuzemské ceny elektřiny patří k nejvyšším v Evropě, což snižuje konkurenceschopnost podniků.
Pokud by po letošních volbách hnutí ANO sestavilo vládu, plánuje Havlíček ceny snížit. „Chceme řešit zejména regulovanou složku, která zdražuje cenu energií nejvíce a činí nás dražší, než jsou okolní země,“ prohlásil Havlíček.
Podle Fialy už současný kabinet činí kroky k tomu, aby do budoucna zajistil, že v Česku bude energií dostatek a budou za dostupné ceny. Jako příklad zmínil třeba dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.
Vlček neočekává, že by ceny energií v následujících měsících zvýšilo rozhodnutí Ukrajiny ukončit přepravu plynu z Ruska do EU. „Nebojím se, že plynu bude nedostatek a jeho cena bude šponována. Je důležité, že Česko není Ruskem vydíratelné,“ konstatoval Vlček. Dopady ukrajinského kroku nemusí být velké ani podle Havlíčka.
Rozhodnutí pocítilo například Slovensko, kterému česká vláda na konci loňského roku nabídla, že v případě potřeby může využít zdejší přepravní kapacity plynu. Bratislava však podle Vlčka na nabídku dosud nereagovala.