Hlavní obsah

Pokuty pro řetězce je třeba zpřísnit, míní ministr zemědělství

3:01
3:01

Poslechněte si tento článek

České zákazníky dlouhodobě trápí nepřehledné slevové akce, kdy bývá údajně zlevněné zboží dražší než pár dnů předtím jako nezlevněné. Výrobky jsou často v porovnání se zahraničím dražší navzdory nižším příjmům tuzemských zákazníků. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je proto potřeba důsledněji vymáhat zákony, ale i zvýšit pokuty.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL)

Článek

„Je potřeba zvýšit kontrolu, tlak a i pokuty. Český spotřebitel by měl být v situaci jako kdekoliv jinde,“ řekl Výborný v nedělním diskusním pořadu České televize.

Reagoval na informace, že především za porušování zákona o ochraně spotřebitele největší řetězce loni zaplatily pokuty ve výši 18,6 milionu korun. Jednotlivé sankce se pohybovaly často spíše v řádu statisíců.

Falešné slevy: Přitlačte na pokutách, vybízí ministr inspekci

Ekonomika

Odmítá výtku, že by se to týkalo jeho resortu. Je to podle něj otázka České obchodní inspekce spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) již avizoval přísnější postup. „Osobně jsem rozhodně pro využívání horních hranic pokut, zvlášť u opakujících se provinění. Proto se na toto téma v nejbližší době plánuji sejít s ředitelem inspekce i spotřebitelskými organizacemi a budeme řešit, co s tím,“ řekl Novinkám.

Pokud jde o další cenový vývoj, neměl by být podle Výborného u potravin nijak dramatický.

„Balkán není cesta“

České zákazníky dlouhodobě trápí relativně vysoké ceny potravin v porovnání se zahraničím. Zahraniční řetězce přitom mají v Česku často daleko vyšší marže než ve svých domovských zemích.

Zatímco Kaufland zde loni dosáhl provozní ziskové marže téměř čtyř procent, německé Kauflandy měly tuto marži poloviční. U Lidlu činila 6,3 procenta, a o rok dříve dokonce sedm procent. V Německu podle posledních dostupných dat z předloňska dosahoval srovnatelný údaj o maržích jen 2,7 procenta.

Německé řetězce jsou v Česku ziskovější než doma, Češi si rádi připlatí za pocit značkového zboží

Ekonomika

„Chorvatům došlo to, co tady říkám, že se řetězce chovají neférově a neslušně,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Poukázal na bojkot, který kvůli drahým potravinám rozjeli zákazníci na celém Balkáně, nejen v Chorvatsku. Nechodí tak v pátek nakupovat. Chorvatská vláda v reakci na to zveřejnila nový seznam sedmdesáti základních potravin a výrobků s regulovanými cenami. Z každé skupiny si bude muset prodejce vybrat jeden produkt, který bude mít regulovanou cenu.

Podle Výborného to ale není dobrý způsob řešení. „Varuji před balkánskou cestou. Ceny zastropoval v Maďarsku Orbán a před Vánocemi se jim to zřítilo a dramaticky rostly,“ řekl. Není to podle něj stát, kdo by měl organizovat trh.

Chorvaté pokračují v bojkotu kvůli cenám potravin. Tentokrát se zaměřili i na pekárny

Evropa

Výběr článků

Načítám