Článek
Potom, co Fed ve čtvrtek rozhodl o dalším snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do rozpětí 4,5 až 4,75 procenta, zeptali se novináři Powella na to, zda by na svou funkci rezignoval, pokud by ho Trump k tomu vyzval. Na to šéf Fedu stručně a jasně odpověděl: „Ne.“
Následně dodal, že prezident nemá pravomoc předsedu Fedu odvolat nebo degradovat na nižší pozici. „Zákon to nedovoluje,“ citoval ho server CNBC.
Zákon o americké centrální bance prezidentovi skutečně nedává možnost jejího šéfa jen tak odvolat. Musel by pro to existovat pádný důvod, jako například závažné porušení zákona nebo zanedbání svých základních povinností – do tohoto vymezení nicméně nesouhlas s měnovou politikou nespadá.
ČNB snížila základní sazbu na čtyři procenta, chce pomoci ekonomice
Právě Powellova měnová politika během pandemie koronaviru v roce 2020 se Trumpovi, jenž ho v roce 2017 do funkce jmenoval, nelíbila. Předsedu Fedu ostře kritizoval za to, že nesnižuje úrokové sazby dostatečně rychle. V jednom rozhovoru dokonce řekl, že má pravomoc ho odvolat, ale zatím tak neučiní.
Letos v říjnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Trump uvedl, že prezident by měl být součástí rozhodování o nastavení úrokových sazeb. „Nemyslím si, že by mi mělo být dovoleno to nařídit, ale myslím, že mám právo se vyjádřit k tomu, zda by úrokové sazby měly jít nahoru nebo dolů,“ řekl budoucí 47. prezident USA.
Kromě křesla v Bílém domě republikáni v úterních volbách získali také většinu v Senátu a dost možná ovládnou i Sněmovnu reprezentantů. Trump by tak měl mít snazší cestu k prosazení své ekonomické agendy, která se bude primárně zaměřovat na snížení daní a uvalení cel, zejména na Čínu.
Powell každopádně ve čtvrtek řekl, že Trumpovo vítězství nebude mít žádný bezprostřední dopad na politiku centrální banky.