Článek
Ekonomická prosperita Německa je úzce navázána na jeho průmyslovou výrobu, kterou v současnosti brzdí vysoké ceny energií. Ty začaly růst loni, kdy Rusko výrazně přiškrtilo dodávky plynu do Evropy v odvetě za západní sankce za jeho rozsáhlou invazi na Ukrajinu.
„Německo má dlouhou tradici jako silná průmyslová země. Chci, aby to tak zůstalo,“ prohlásil v úterý na tiskové konferenci Habeck.
Zároveň varoval, že pokud Německo neudrží při přechodu na bezuhlíkové hospodářství krok v inovacích, odehraje se pokrok bez něj. Mířil tím zejména na USA a Čínu, protože tyto země mají rozsáhlé podpůrné programy pro své firmy.
Více a rychleji. Scholz volá po masových deportacích nelegálních migrantů
Německo poskytne svému průmyslovému odvětví pomoc založenou nejen na dotacích a podpoře podnikatelských investic, ale také na daňových úlevách.
Habeck jako další součást pomoci zmínil i finanční pobídky lidem, kteří se rozhodnou i přes důchodový věk nadále pracovat. Toto opatření má pomoci čelit nedostatku kvalifikovaných pracovníků, se kterým se Německo dlouhodobě potýká.
Z podpůrného plánu ministerstva mají mít prospěch zejména malé a střední podniky, uvedla agentura Reuters. „Tyto podniky jsou jedním z pilířů země,“ dodal Habeck. Nová průmyslová strategie na ně proto myslí.
Ministr hospodářství na úvod prohlášení zdůraznil, že Německo je pod tlakem změněné geopolitické situace včetně válek.
„Exportní země jako Německo tak stojí před novými geopolitickými výzvami,“ řekl. Budoucí blahobyt Německa závisí na úspěšné dekarbonizaci hospodářství, přechodová fáze je ale značnou zátěží, dodal.
Německá média poznamenávají, že financování podpůrných projektů může uvnitř vlády vyvolat další spor s ministrem financí Christianem Lindnerem. Liberál Lindner odmítá zadlužování, a naopak vyžaduje dodržování finanční disciplíny bez zvyšování daní.