Článek
Na životním pojištění společnosti loni vybraly 44,2 miliardy korun, na neživotním - tedy například na pojištění majetku nebo havarijním pojištění - 67,3 miliardy korun.
Podíl na celkovém pojistném vzrostl na 39,6 procenta. "Životní pojištění má i do budoucna velký potenciál, v původních členských státech EU se jeho podíl pohybuje okolo 60 procent," uvedl tajemník asociace Jaroslav Mesršmíd.
Podle něj už neroste pojistné tak rychle, jako tomu bylo na přelomu let 2002 a 2003, tedy po povodních. Tehdy sazby vzrostly až o 17 procent, loni to u neživotního pojištění bylo o šest procent, u životního o sedm procent.
Pojišťovny lidem vyplatily méně peněz
Náklady na pojistná plnění pojišťoven klesly loni o 2,5 procenta. Zatímco v životním pojištění stouply o 52 procent, v neživotním pojištění klesly o 21,5 procenta, což souvisí s ukončením likvidací povodní.
Rok 2004 byl pro ČR příznivý hlavně z hlediska přírodních katastrof. Kromě několika místních vichřic totiž ČR žádná kalamita nepostihla.
"Z celkového pohledu byl však loňský rok naštěstí pro Českou republiku a celou Evropu relativně příznivý, nebyly zde zaznamenány žádné velké živelní katastrofy," uvedl dříve Jaroslav Král z ČSOB pojišťovny. Opačně tomu bylo ve světě, kde rok 2004 patřil k nejhorším v historii. [celá zpráva]
Česká asociace pojišťoven sdružuje 26 největších českých pojišťoven. Podrobné výsledky zveřejnila zatím jen Česká pojišťovna. Od klientů loni vybrala 41 miliardy korun.