Hlavní obsah

Pojištění domu či bytu se vyplatí pravidelně kontrolovat. Pomůže s tím kalkulačka

1:53
1:53

Poslechněte si tento článek

Nečekaně velká povodeň nebo požár mohou výrazně zkomplikovat obyvatelům bytů či domů život. A to i tehdy, když proti nim mají pojistku. Sedm z deseti českých rodinných domů je totiž nedostatečně pojištěno a v případě problémů tak jejich majitelé průměrně obdrží jen šedesát procent ceny nemovitosti.

Foto: Pavel Karban, Novinky

O nutnosti mít správně nastavené pojištění se loni v září při povodních přesvědčila řada majitelů domů.

Článek

„Aktualizaci své pojistné smlouvy se Češi nevěnují i mnoho let. Často jsme pak svědky překvapení, že za peníze z pojistky nový dům nepostaví,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP).

Lidé si zkrátka uzavřou pojistku a pak už se jí nezabývají. Těch, kteří se v posledních pěti letech na svou smlouvu vůbec nepodívali, je více než třetina. A každý dvanáctý ji od sjednání neaktualizoval nikdy, zjistila v průzkumu ČAP.

Nejčastěji by jim pak při znovuvybudování domu i přes vyplacenou částku od pojišťovny chybělo přes milion korun. „Nový domov by tak nepostavili, navíc by zřejmě měli problém prostředky na něj vůbec získat,“ vysvětlila Lenka Slabejová z ČAP.

Doporučuje se proto aspoň jednou za dva nebo tři roky kontaktovat pojišťovnu kvůli aktualizaci.

Při sjednání pojištění je pak potřeba uvést co nejpřesněji aktuální hodnotu nemovitosti. U bytů se pracuje s tržní cenou, tedy s částkou, za kterou by bylo možné koupit stejný byt stejné kvality ve stejné lokalitě. U domů stačí zadat reprodukční cenu, což je suma, za kterou by bylo možné postavit podobný dům znovu. „Nejjednodušší je použít kalkulačku, kterou pojišťovny nabízejí,“ uvedla Eva Bosáková z Direct pojišťovny.

Výběr článků

Načítám