Článek
Hlavně v případě nafty jsou ceny u českých čerpacích stanic jedny z nejnižších v Evropské unii. „Za pádem cen pohonných hmot stojí stále efekt nižších cen na ropném trhu a burze v Rotterdamu,“ řekl Novinkám analytik Purple Trading Petr Lajsek. Pokles cen ovšem podle něj bude postupně ustávat a ceny začnou stagnovat. „Ke konci srpna se pak může trend dokonce otočit kvůli výraznému růstu cen ropy z posledních dnů,“ upozornil.
Od srpnového dna barel ropy brent zdražil o šest dolarů na 81 dolarů, což se podle analytiků postupně promítne i do cen u stojanů. „Za růstem cen ropy stojí hned několik faktorů – napětí na Blízkém východě, pozitivnější zprávy z americké ekonomiky a stupňování konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ podotkl Lajsek.
Ke konci srpna se může trend otočit kvůli výraznému růstu cen ropy z posledních dnů
Írán, který je jedním z nejdůležitějších světových producentů ropy, hrozí po nedávném zabití vůdce teroristické organizace Hamás v Teheránu odplatou a svět se obává jeho útoku na Izrael v koordinaci s hnutími Hamás a Hizballáh.
To by podle Lajska vystřelilo ceny ropy prudce nahoru. „Dost možná i nad 90 dolarů jako v dubnu, kdy vyvrcholilo napětí mezi Íránem a Izraelem. Případná odplata Izraele může být velmi silná a poškodit tak ropnou infrastrukturu. V tom případě by byla zlevňování cen pohonných hmot vystavena stopka,“ uvedl.
Ceny jsou nižší než loni v létě
Nejlevnější benzin nyní podle CCS natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,30 koruny. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 35,35 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,55 Kč. Nafta se tam tankuje za 37,56 Kč za litr.
Ceny pohonných hmot klesají už měsíc. Benzin je tak zhruba o 1,70 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu loni v létě motoristé platili asi o 1,20 Kč na litru více.
Chorvati s nabídkou tranzitu ropy narazili. Nejsou dost dobří ani Slovákům, ani Maďarům
Podle analytika XTB Jiřího Tylečka je za příznivým vývojem cen čerpacích stanic pokles velkoobchodních cen i snížení marží rafinérií. Pozitivně působila i česká koruna, která posílila vůči euru i dolaru.
„Důvodem letního propadu cen ropy na světových trzích je přebytek komodity na trhu, rostoucí těžba v USA a meziroční pokles spotřeby ropy v Číně, což je druhý největší spotřebitel na světě,“ řekl Novinkám analytik Finlord Boris Tomčiak. Zlevňování bude podle něj pokračovat i v nejbližších dnech. „Cena benzínu a nafty by se mohla snížit o dalších 20 haléřů na litr. Příští týden se zlevňování zastaví,“ dodal.
Podle dat Evropské komise z minulého týdne naftu teď v zemích EU tankují řidiči levněji než v Česku pouze na Maltě, v Bulharsku a v Litvě. „Benzin je levnější než u nás ve stejných zemích a navíc ještě v Polsku a Rumunsku,“ doplnil ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.