Článek
Za pokračujícím pádem cen pohonných hmot stojí podle analytika Purple Trading Petra Lajska zejména propad cen ropy Brent, které jsou už přes měsíc pod tlakem kvůli rekordní produkci USA a také vyprchání obav z konfliktu na Blízkém východě. „Pád cen ropy se postupně promítá do vývoje na burze v Rotterdamu. Pozitivní je také vývoj české koruny, která nabrala druhý dech a navzdory očekávání posílila,“ popsal Lajsek.
Zlevňování paliv by navíc podle analytiků mělo pokračovat i v následujících dnech. „V příštích sedmi dnech bude zlevňování pohonných hmot pokračovat, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr v případě benzinu a 40 haléřů v případě nafty,“ tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle něhož se v cenách u čerpacích stanic ještě projeví zlevnění ropy z uplynulých týdnů a také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu.
Podle analytika XTB Jiřího Tylečka se však potenciál dalšího výraznějšího poklesu pomalu uzavírá. Upozornil, že o dalším vývoji rozhodne zasedání OPEC, který bude ve čtvrtek jednat o případném omezení těžby, což by mohlo opět obrátit vývoj cen nahoru.
Dalším důležitým faktorem pak podle Tylečka bude jednání o prodloužení výjimky na dovoz ropných produktů z Ruska do Česka. „Její neprodloužení by znamenalo riziko růstu ceny pohonných hmot až o několik korun za litr. Primárním problémem by byla absence importu nafty ze slovenského Slovnaftu,“ uvedl Tyleček.
Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,83 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 37,04 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,29 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje v průměru za 39,32 Kč za litr.
Paliva v ČR zlevňují od začátku října, předtím zhruba čtyři měsíce zdražovala. V meziročním srovnání je benzin zhruba o dvě koruny levnější, nafta byla loni na konci listopadu o více než tři koruny dražší než nyní.