Článek
Paliva jsou v současné době dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili zhruba o korunu méně, nafta byla v první polovině loňského února levnější skoro o 1,80 Kč.
Ke zlevnění pohonných hmot přispěla podle analytika Purple Trading Petra Lajska aktuální situace na mezinárodním trhu s ropou, kde její cena klesla. Pohled na burzu pohonných hmot v Rotterdamu je pozitivní, cena benzinu i nafty spadla ve srovnání s druhou půlkou ledna. Na ceny paliva dál působí také silná koruna, výrazněji se navíc zatím neprojevilo ani embargo na ruské pohonné hmoty.
V následujících dnech by se tak podle Lajska čeští řidiči mohli dočkat dalšího mírného zlevnění. V horizontu několika týdnů však Lajsek očekává postupné zdražování zejména nafty. Důvodem je nutnost jejího dovozu z rafinérií z nových lokalit typu Číny, Indie nebo Blízkého východu, což navýší náklady na její přepravu a také marže obchodníků.
EU končí s ruskou naftou, ČR má výjimku
„Nafta tak bude pravděpodobně výhledově opět dražší než benzin. Jeho cena roste i díky tomu, že se na něj v Evropě tak trochu zapomíná. Poptávka po naftě je však vyšší a zároveň jsme u ní více závislí na dovozu. Rafinérie se tak nyní soustředí spíše na naftu a i díky tomu nyní cena benzinu přeskočila tu u nafty,“ uvedl Lajsek.
Nedostatku pohonných hmot se však podle něj motoristé v Česku obávat nemusí, protože se evropské země bohatě předzásobily.
Nejlevnější pohonné hmoty jsou momentálně v Jihočeském kraji. Litr benzinu se tam prodává v průměru za 37,29 Kč, litr nafty za 36,79 Kč. Naopak nejdražší jsou čerpací stanice v Praze. Litr benzinu nabízejí v průměru za 39,17 Kč. Diesel je v hlavním městě průměrně za 39,14 Kč/l.
Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, následně začala kolísat.