Článek
Nejlevnější paliva aktuálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde vyjde litr benzinu v průměru na 27,48 koruny. Naftu tamní čerpací stanice prodávají v průměru za 26,90 koruny za litr.
Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí v průměru 28,65 koruny. Naftu řidiči v metropoli pořídí v průměru za 28,28 koruny za litr.
Od 1. ledna klesla sazba spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr. Na cenách u benzinových pump se to bude projevovat postupně podle toho, jak prodejci vyčerpají zásoby nafty nakoupené v minulém roce.
Meziročně litr benzinu zlevnil o 3,68 koruny z 31,60 koruny. Litr nafty za rok zlevnil o 4,80 koruny, před rokem stál 32,12 koruny.
Pád ropného trhu pokračuje. Brent je nejlevnější od června 1999
Ceny ropy ve středu pokračovaly v růstu. Severomořská ropa Brent se dostala na nejvyšší úroveň od loňského února, když vystoupila až na 54,63 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v 17:30 připisovala 1,7 procenta na 50,76 dolaru za barel.
Ceny tlačí vzhůru plánované snížení těžby v Saúdské Arábii a zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech.
Saúdové sníží těžbu, Rusko a Kazachstán zvýší
Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích deseti spojenců se dohodli na úpravě těžebních limitů v únoru a v březnu. Saúdská Arábie dobrovolně nabídla snížit svoji těžbu v obou měsících celkem až o jeden milion barelů denně.
Rusko a Kazachstán naopak budou moci těžbu zvýšit, a to v únoru dohromady o 75.000 barelů denně a další měsíc rovněž o 75 tisíc barelů denně. Ostatní země svoji těžbu měnit nebudou. Dubnová těžební hodnota má být stanovena na dalším setkání, které se má uskutečnit 4. března.