Článek
Pokud by Český olej tento krok uznal, musel by akcie vrátit a dostal by zpátky částku, kterou za ně zaplatil. Firma ale odstoupení i jeho důvody odmítá.
Podle podnikatele Tomáše Pitra, který Český olej zastupuje, fond uvedl dva důvody odstoupení, ani jeden prý neobstojí. Český olej podle prvního do 60 dní nevyhlásil povinný odkup akcií Setuzy. Firma ale podle Pitra žádost podala po 20 až 30 dnech a teď čeká na rozhodnutí Komise pro cenné papíry.
PGRLF argumentuje i tím, že převedl Českému oleji asi o 17 akcií méně, než měl. Převáděný podíl přitom čítal statisíce akcií. "To je jejich vina, oni poškodili nás," podotkl k tomu Pitr.
"V tuto chvíli bych nechtěl celou věc komentovat," řekl mluvčí PGRLF Tomáš Vyšohlíd. Odstoupení od smlouvy nevyvrátil. Podpůrný fond byl nucen převést svůj podíl v Setuze na Český olej loni v listopadu na základě utajené opční smlouvy uzavřené v roce 2002 a jejích dodatků.
Český olej poté zvýšil svůj podíl ve firmě po při koupení dalších akcií ze 49,9 % na více než 90 %. Okolnosti spjaté s podpisem a realizací smlouvy nyní šetří policie.
Setuza pohledávku zase neuznává
Stát má ještě v záloze pohledávku za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun. Vláda na podzim schválila její převod z České konsolidační agentury (ČKA) právě na fond. Po dvou odkladech jej potvrdila i dozorčí rada konsolidační agentury [celá zpráva]. PGRLF již za pohledávku zaplatil 465 miliónů korun a měl by ji v nejbližší době získat. Pak posoudí, jak s ní naloží dál. Jeho ředitel Petr Buchal již dříve řekl, že cílem je s její pomocí získat ve firmě většinový podíl.
Setuza ale svůj dluh opět neuznává. Odstoupila od notářského zápisu uzavřeného s ČKA, v němž dříve dluh uznala. Zatímco podle názoru vedení ČKA je odstoupení neúčinné, představenstvo Setuzy se chce platnosti tohoto kroku domoci žalobou. Pitr již dříve uvedl, že řešením vztahů Setuzy se státem by mohl být spíš prostředník v podobě nového investora.
Přednostní právo na koupi Českého oleje získala firma PPF Investments [celá zpráva]. Ta také projevila zájem o pohledávku za Setuzou a nabídla za ni 570 miliónů korun, tedy o 105 miliónů více, než zaplatil PGRLF. O její koupi má zájem i rakouská investiční společnost HMH a podle některých zdrojů i podnikatel Andrej Babiš.