Článek
I tak je ale podpora ze zkoumaných sedmi zemí – Česka, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska – v Česku nejnižší.
Lidé ve sledovaných zemích si také většinou myslí, že zavedení eura by mělo pozitivní dopad na jejich stát.
Meziročně se podpora snížila o dvě procenta. Nejvstřícnější k tomuto kroku jsou obyvatelé Rumunska, kde přijetí eura podporuje 77 procent lidí, a Maďarska, kde tomu vyjádřilo podporu bezmála 70 procent respondentů. Nejméně příznivců má euro v Bulharsku a ČR, kde se pro vyjádřilo 44 procent lidí oslovených v průzkumu.
ČR je ale ve skupině tou zemí, kde podpora eura vzrostla nejrychleji. Ve srovnání s rokem 2021 je o 11 procentních bodů vyšší. Výrazně klesla podpora v Chorvatsku, které má jednotnou měnu používat od příštího roku. Příznivců eura je tam meziročně o sedm procentních bodů méně a tvořili 54 procent respondentů.
Sbohem, kuny. V Chorvatsku se bude platit eurem
Většina respondentů si přitom myslí, že jejich země není připravena na zavedení jednotné evropské měny. Tento názor zastávají dvě třetiny lidí ve sledovaných zemí. V ČR to je dokonce 70 procent respondentů.
V ČR se 46 procent respondentů domnívá, že by euro mělo pozitivní dopad na hospodářství a 45 procent soudí, že i na jejich finanční situaci. Lidí s opačným názorem je zhruba 50 procent, zbytek na věc nemá jasný názor.
Zavedení společné měny je především politické rozhodnutí. Česká republika se k němu zavázala při vstupu do Evropské unie, sankcím za odklad kroku ale nečelí. Současná vláda chce, aby země splňovala podmínky pro vstup do eurozóny, sama ale přihlášku zřejmě nepodá.