Hlavní obsah

Podle ankety jsou pracující nejvíc stresovaní v úterý dopoledne

Úterý 11:45 je v pracovním týdnu přesně tím časem, kdy jsou lidé nejvíc vystresovaní. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla firma Bimuno, výrobce potravinových doplňků. Téměř polovina britských pracujících označila dopoledne druhého dne pracovního týdne za moment, kdy se cítí být nejvíc pod psychickým tlakem.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Pondělkem proplouvá většina zaměstnanců ze setrvačnosti, snaží se znovu uvést do chodu mozek a na společenských internetových stránkách probírá zážitky z víkendu. V úterý ale nastává tvrdá realita a oni tráví první část dne probíráním e-mailové pošty, kterou v pondělí před plánováním nadcházejícího týdne ignorovali.

Ale v 11:45 nastává moment, kdy je naléhavě zapotřebí začít řešit problémy, napsal s odvoláním na výsledky ankety list The Daily Telegraph.

"Lidé mají obvykle tendenci považovat za nejhorší den týdne pondělí, ale zdá se, že to tak není," říká Graham Waters z firmy Bimuno. "Vzhledem k setrvačnému proplouvání pondělkem je úterý co se týče psychického napětí horší - jak pokud jde o pracovní zatížení, tak o míru stresu."

"Životní tempo nabírá na obrátkách a s tím jde přirozeně ruku v ruce velké psychické zatížení, zvláště pokud jde o zaměstnání," dodává Waters. Podle něj je zřejmě úterý 11:45 dobou, kdy na bedra pracujícího člověka dopadne plnou vahou břímě pracovní zátěže, a v důsledku toho míra stresu roste.

V úterý Britové pracují i polední přestávce

Podle studie je úterý také dnem, kdy lidé s největší pravděpodobností pracují i o polední přestávce, protože si uvědomí, že před sebou mají rušný týden.

Více než 53 procent ze 3000 dospělých účastníků průzkumu přiznalo, že se v pondělí "nepřetrhnou", a každý desátý prý opomíjí pracovní úkoly kvůli nahlížení na webovou stránku Facebook. Ta slouží především k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, k udržování vztahů a zábavě.

Téměř každý pátý zaměstnanec odchází v úterý z práce pozdě, protože pracuje přesčas ve snaze dohnat to, co kvůli pondělní liknavosti zanedbal.

Více než polovina Britů také řekla, že se pravidelně cítí v práci stresovaná, přičemž průměrný pracující pociťuje během typického týdne osm hodin duševního a emocionálního vypětí.

Znepokojivé je podle badatelů to, že skoro čtvrtina lidí (23 procent) se cítí vystresována každý den. Téměř čtvrtina to připisuje velkému pracovnímu zatížení a každý pátý označil stres za nedílnou součástí jeho práce.

Příčinou napětí, které v práci pociťují, je podle 12 procent respondentů šéf, zatímco devět procent připsalo vinu za něj kolegům.

"Je znepokojivé, že tolik lidí trpí stresem, protože častým následkem je nevhodné stravování, což může mít škodlivý vliv na zažívací systém," shrnula přední odbornice na výživu Fiona Hunterová.

Související témata:

Výběr článků

Načítám